Bratislava 25. septembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)
 
Vládnej koalícii dnes vyhovuje súčasná voľba ústavných sudcov, keď nemusí brať ohľady ani na opozíciu, ani na verejný záujem a môže vybrať ústavných sudcov podľa vlastnej ľubovôle. Najlepšie takých, ktorí jej budú v krízových či zlomových situáciách po ruke, ako to bolo v minulosti aj pri voľbe generálneho prokurátora.

Na snímke predseda strany SaS Richard Sulík

Návrhy vládnej koalície na voľbu ústavných sudcov sú len mimikry, aby všetko zostalo po starom, lebo im súčasný mechanizmus voľby zabezpečí, že ústavný súd na dlhé obdobie totálne ovládnu nominanti súčasnej vládnej koalície. Tej koalície, ktorá uviazla v kriminálnych kauzách a doslova zadusila vládu zákona a spravodlivosť na Slovensku.
Jedinou cestou, ako dosiahnuť kvalifikované obsadenie ústavného súdu vhodnými ľuďmi, je voľba na základe pomerného princípu, keď poslanci Národnej rady SR budú mať pri voľbe troch kandidátov na ústavných sudcov len jeden hlas. Tento mechanizmus zabezpečí, že parlamentná väčšina nebude mať absolútne slovo pri voľbe sudcov ústavného súdu, ako je tomu v súčasnosti.
 
Strana SaS v krátkom čase predstaví znenie návrhu voľby sudcov ústavného súdu, ktoré bude obsahovať tieto princípy
a) Sudcovia sa budú voliť priebežne – každé tri roky sa budú voliť traja ústavní sudcovia s mandátom na dvanásť rokov, a to vždy verejnou voľbou a inak v súlade s pravidlami nastavenými koaličným návrhom predstaveným ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom.
b) Každý poslanec bude mať len jeden hlas na každých troch kandidátov. To zabezpečí, že na personálnom kreovaní ústavného súdu sa bude reálne podieľať aj opozícia.
c) Počet sudcov sa zvýši na pätnásť.
d) Navrhneme plynulý prechod súčasnej voľby ústavných sudcov na nový systém a riešenie situácií, keď je potrebná opätovná voľba odmietnutého kandidáta alebo nahradzujúceho sudcu.
e) Podľa nových pravidiel Národná rada SR nebude na miesto jedného ústavného sudcu ponúkať prezidentovi dvoch kandidátov, ale len jedného, a to v súlade s pravidlami nastavenými koaličným návrhom predstaveným ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom.
Strana SaS považuje Ústavný súd SR za kľúčovú inštitúciu demokratickej spoločnosti.
Ústavný súd chráni základné práva a slobody občanov, má rozhodujúce slovo pri sporoch, ktorých povaha sa týka ústavných princípov a pravidiel. Kvalita práce ústavného súdu závisí od kvality ústavných sudcov. Odbornosť, rozhľad, bezúhonnosť a mravná integrita ústavných sudcov sú neoddeliteľné atribúty výbavy ústavného sudcu. Teraz je ten čas, keď treba o ne tvrdo zabojovať.
Slovensko čelí reálnej hrozbe, že Ústavný súd SR prestane byť nástrojom spravodlivosti a ocitne sa v rukách rôznych koaličných mafií. Zabráňme tomu!
Richard Sulík, predseda SaS
Alojz Baránik, poslanec NR SR a tímlíder SaS pre spravodlivosť
 
Príspevok SaS: Máme vlastný návrh na voľbu ústavných sudcov zobrazený najskôr Hlavné správy.