Bratislava 18. januára 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Stanovisko strany Sloboda a Solidarita (SaS) ku kandidatúre Maroša Šefčoviča na prezidenta za stranu Smer-SD

Na snímke zľava Jana Kiššová, predseda SaS Richard Sulík a Ľubomír Galko

„Maroš Šefčovič sa prijatím návrhu predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, aby kandidoval v prezidentských voľbách, stal kandidátom oligarchov a mafie. Iba človek, zahladený výhradne do vlastnej kariéry, nedokáže rozpoznať túto súvislosť, a to ho diskvalifikuje ako slušného prezidenta, ktorý bude stáť v ťažkých chvíľach za občanmi.
Maroš Šefčovič má skúsenosti na poli medzinárodnej diplomacie, ale slovenskej spoločnosti a jej problémom sa odcudzil. Ako člen Európskej komisie, ktorý mal na starosti vzdelávanie a neskôr energetiku, nikdy verejne nevyslovil kritiku na adresu alarmujúcich pomerov v našom školstve, ktoré Ficove vlády zanedbávali, ani kritiku nevyhovujúceho regulačného rámca v energetike, ktorý zapríčinil napríklad to, že Slovensko dlhodobo malo najvyššie ceny elektriny zo štátov V4.
Za jeho vlažnými postojmi k domácim problémom je nesporne aj to, že bol kádrom Smeru-SD. Maroš Šefčovič sa za dlhé roky pobytu v Bruseli naučil kľučkovať medzi rôznymi záujmami a v kuloároch získal povesť človeka, ktorý sa umne kĺže po povrchu. To je možno dobrá výbava na kariéru v bruselských kabinetoch, ale nie pre slovenského prezidenta.
Slovensko na čele štátu nepotrebuje byrokrata so širokým úsmevom, ale človeka so silným životným príbehom, nezávislým na politických stranách a s odhodlaním zasadzovať sa za spravodlivosť proti tým, ktorí po nej šliapu.“
Richard Sulík, predseda SaS
Ľubomír Galko, podpredseda SaS
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS
 

Príspevok SaS ku kandidatúre: Šefčovič sa za dlhé roky pobytu v Bruseli naučil kľučkovať medzi rôznymi záujmami zobrazený najskôr Hlavné správy.