Bratislava 1. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)
 
Slovenské orgány činné v trestnom konaní odviedli podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) mizernú prácu. V prípade uneseného Vietnamca Trinh Xuan Thanha robia dojem, že miesto hľadania pravdy, kryjú pravdu, informuje Róbert Buček, vedúci Komunikačného oddelenia a hovorca SaS

Na snímke Ľubomír Galko (SaS)

„Neveríme, že je to neschopnosť, je to zámer. Nemecký súd uznal na základe dôkazov, že Trinh Xuan Thanh bol unesený do Moskvy slovenských vládnym špeciálom. Je bez akýchkoľvek pochybností jasné, že s vietnamskými tajnými službami musela na Slovensku spolupracovať minimálne jedna vysokopostavená osoba,“ tvrdí podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko a pokračuje: „V opačnom prípade by únoscovia podstupovali neúmerne vysoké riziko, že miesto úspešného únosu skončia za mrežami v Leopoldove.“
Robert Kaliňák, Denisa Saková a bývalý šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák sú tými osobami, ktoré sa mohli podľa liberálov vedome podieľať na únose.
„Podozrenie je o to väčšie, že únos cez Slovensko a pomocou vládneho špeciálu sústavne popierali. Ministerstvo vnútra poskytlo únoscom lietadlo a ako vieme, klamalo Poliakom, že sa na palube nachádza vtedajší minister vnútra Kaliňák. Súčasne poskytlo unesenému Trinh Xuan Thanhovi s falošným pasom na vycestovanie zo Slovenska výnimku, pretože nemal schengenské víza,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.
Strana SaS preto žiada generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a policajného prezidenta Milana Lučanského, aby podnikli také organizačné zmeny, ktoré budú viesť k riadnemu vyšetrovaniu.
Vyjadrenia liberálov prichádzajú aj napriek vyjadreniu nemeckého senátu: „Senát nemá vedomosť o tom, že by slovenská vláda vedela o skutočnom účele letu,“ píše sa v rozsudku, informuje Denník N.
 
 
Príspevok SaS: Kto konečne začne riadne vyšetrovať Kaliňáka, Sakovú a Čuláka? Rozsudok ale tvrdí: Senát nemá vedomosť o tom, že by slovenská vláda vedela o skutočnom účele letu zobrazený najskôr Hlavné správy.