Bratislava 26. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Na Slovensku môže prijímať sociálne opatrenia výhradne vládna koalícia. Občania si tak majú do pamäte zafixovať, že kým opozícia len všetko kritizuje, vládna koalícia problémy rieši. Umierajúca koalícia tak dúfa, že monopol na sociálne opatrenia jej zastaví úbytok voličov. Tvrdí strana Sloboda a Solidarita

Na snímke podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš-Nicholsonová (SaS)

„Lenže koalícia neponúka skutočné riešenia, ale populizmus, lebo v panike zo svojho pádu už opustila zlaté pravidlo, že štát nemá podporovať bohatých, ale len sociálne odkázaných. Príkladom je pomoc štátu rodičom s obstaraním školských pomôcok pre svoje školopovinné deti,“ uviedli liberáli.
Len pred niekoľkými dňami koalícia bez diskusie zhodila zo stola návrh poslankýň Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Zuzany Zimenovej. Podľa neho sa mal rozšíriť okruh poberateľov príspevku na školské pomôcky tak, aby ho dostávali nielen rodiny žijúce na úrovni životného minima, ale aj tie, ktorých príjem nepresahuje 1,5 násobok životného minima. Návrh zákona poslankyne zdôvodnili tým, že reálne náklady rodiny na jedno školopovinné dieťa sa pohybujú od 100 do 150 eur, a preto by súčasný príspevok vo výške 33,20 eura mal dostávať  väčší počet chudobných rodín.
„Súčasťou návrhu bolo tiež to, aby zníženú sumu 15 eur na školské pomôcky dostávali komunitné centrá, keďže si v nich deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, spravidla rómske deti z osád, robia úlohy,“ vysvetlila poslankyňa a expertka SaS na inkluzívne vzdelávanie Z. Zimenová.
„Teraz už chápeme, prečo koalícia návrh zákona nepodporila. Smer-SD vo štvrtok, teda v deň, keď ho opustil jeden z jeho zakladateľov Marek Maďarič, vyrukoval s nápadom, aby štát každé školopovinné dieťa od prvej do štvrtej triedy podporil sumou 100 eur ročne. Podporu tak získajú aj deti milionárov, rovnako ako rodičia či opatrovatelia detí v ťažkej sociálnej núdzi,“ doplnila podpredsedníčka parlamentu L. Ď. Nicholsonová.
Táto veľkorysá štátna podpora je podľa SaS neklamným znakom, že Smer-SD, táto polokriminálna organizácia, klesá ku dnu. „V štáte, akým je Slovensko, ktoré neleží na zásobách ropy či plynu, musí byť sociálna politika adresná, pretože peniaze potom chýbajú inde. Vyplýva z toho, že pre svoju záchranu sa koalícia Smeru, SNS a Hídu rozhodla zruinovať Slovensko aj ekonomicky,“ dodali poslankyne SaS.
Redakciu informoval Róbert Buček, Komuničné oddelenie SaS.
 
Príspevok SaS: Koalícia sa rozhodla zruinovať Slovensko aj ekonomicky zobrazený najskôr Hlavné správy.