Bratislava 5. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Tlačovú konferenciu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomíra Jahnátka hodnotí strana Sloboda a Solidarita (SaS) ako frašku, na ktorej dokázal svoju nekompetentnosť. Vysoké ceny energií tak budúci rok môžu očakávať prakticky všetci spotrebitelia

Na snímke poslanec NR SR Karol Galek (SaS)

„Za vyššie ceny energií môžu do istej miery aj ceny komodít na trhu, avšak v prípade elektriny tvorí komodita menej ako 1/3 z koncovej faktúry. Zvyšok sú poplatky za distribúciu a Ficove politické zásahy, ako je napríklad dotovanie elektriny z domáceho uhlia, na ktoré sme sa v tomto roku poskladali sumou 115 miliónov eur, či skrytá 60 miliónová daň pre štátnu akciovú spoločnosť SEPS.

Ľubomír Jahnátek navyše dnes verejne priznal, že nevie, čo s historickým dlhom distribučných spoločností, ktorý pritom vyrobil sám so svojím predchodcom,“ uviedol podpredseda SaS a tímlíder strany pre energetiku Karol Galek.

Podľa údajov z Eurostatu za rok 2018 predstavujú výdavky domácností na energie a vodu viac ako 10,4% z ich celkových výdavkov. „Môžeme teda povedať, že priemerná slovenská domácnosť spadá do kategórie energetickej chudoby. O nič lepšie na tom nie sú ani podnikatelia. Tí platia za elektrinu spomedzi krajín V4 jednoznačne najviac. V porovnaní s Českou republikou je to takmer dvojnásobok,“ poukázal Karol Galek.

Strana SaS naopak ponúka systémové riešenia, z ktorých by profitovali všetci a ich výsledkom by boli nižšie ceny energií. Viaczdrojové financovanie tarify za prevádzku systému, ukončenie dotovania výroby elektriny z domáceho uhlia, otvorená regulácia či použitie zisku štátneho podniku SEPS na zníženie prenosových poplatkov. Domácnosť by tak v priemere ušetrila iba v účtoch za elektrinu až 80 eur ročne a podnikatelia tisíce až milióny eur.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj