Bratislava 4. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Súčasná legislatíva umožňuje Audiovizuálnemu fondu používať dotácie „mirnix-dirnix“, ukážkovým príkladom je celovečerný film Generál. Uviedla na brífingu po rokovaní Výboru NR SR pre kultúru a médiá poslankyňa NR SR a tímlíderka strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre kultúru Renáta Kaščáková.

Na snímke Renáta Kaščáková

„Mesiace sa snažím objasniť kauzu financovania veľkofilmu Generál, preto som rada, že na výbore sa konečne stretli tí, ktorí sa na seba doteraz iba vyhovárali. Menovite riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák, producent filmu Milan Stráňava a vedúci odboru Sekcie médií, audiovízie a autorského práva na ministerstve kultúry Anton Škreko,“ uviedla R. Kaščáková.
Podľa opozičnej poslankyne je súčasne nastavený systém deravý, o čom svedčia práve problémy, ktoré sa vyskytli pri filme Generál. „Na výbore sa potvrdilo, ako si vedenie fondu prispôsobuje interné smernice na vlastné predstavy o financovaní filmov; aká bezzubá je kontrola tak fondu pri vyúčtovaniach, ako aj dozornej komisie, ktorá je na to určená; ako AVF aj RTVS a dokonca aj rezort kultúry prižmurujú oči nad dlhodobou neschopnosťou spolufinancovať projekt, protežujú pána Stráňavu, ktorému RTVS dokonca dodatkom prispôsobujú nové a nové podmienky. Tento pán má stále nové a nové šance napriek tomu, že už dostal 650-tisíc eur, hoci výsledok nedokáže zaručiť.“
Renáta Kaščáková očakáva od ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, že sa k celej situácii vyjadrí a urobí si poriadok vo verejných financiách. „Takisto by som jej odporúčala iniciovať kroky na výmenu vedení v AVF aj v RTVS, keďže preukázali manažérske zlyhania – podobne, ako to urobila v prípade nefunkčného SND. V tomto prípade totiž ide ešte o exemplárnejšie pochybenia.“
SaS požaduje celkové zmeny vo fungovaní Audiovizuálneho fondu, najmä sprehľadnenie financovania. „Rozpočet nemá byť holubník, ani kasička na peniaze, kam si niekto privilegovaný môže prísť len tak po peniaze, kedy potrebuje,“ dodala tímlíderka SaS pre kultúru R. Kaščáková.
 
Príspevok SaS: Generál názorne ukazuje, ako nefunguje Audiovizuálny fond zobrazený najskôr Hlavné správy.