Bratislava 27. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)
 
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) opätovne varuje, že zavedenie e-kasy, teda online prepojenia elektronických pokladníc s finančnou správou, hrozí chaosom, ktorý pocítia tisíce podnikateľov na vlastnej koži

Na snímke Jana Kiššová

„Do ostrého štartu projektu e-kasa zostáva už len pár dní, avšak finančná správa stále nie je pripravená. Navyše, podnikatelia stále nedostali od finančnej správy jasné inštrukcie z hľadiska hardvéru a softvéru, aby prechod na e-kasu prešiel hladko. Už mesiace upozorňujeme na tento problém, pričom sme navrhovali posunúť účinnosť zákona o jeden rok,“ uviedla poslankyňa NR SR za SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.
K tejto téme sa vo štvrtok 28. marca uskutoční aj stretnutie parlamentného výboru pre financie a rozpočet na podnet poslanca NR SR a tímlídra SaS pre štíhly štát Jozefa Rajtára s predstaviteľmi finančnej správy a ministerstva financií. „Veríme, že si kompetentní na finančnej správe a ministerstve financií uvedomia vážnosť situácie a pristúpia na posunutie účinnosti alebo zavedú takzvané prechodné ustanovenie. Je zarážajúce, že portál finančnej správy pre komunikáciu e-kasy s výrobcami pokladníc je už dnes preťažený. Ako zvládne neskôr tisíce zákazníkov?“ pýta poslanec Jozef Rajtár.
Strana SaS pripomína, že je proti tomu, aby napojenie na e-kasu bolo povinné a z toho dôvodu sankcionované. „Najväčší problém avizujú podnikatelia v potravinárstve, ako napríklad predajcovia občerstvenia, ktorí používajú mobilné pokladne. Nesmieme zabudnúť ani na to, že nie všade je stabilný internet. Termín povinnosti prepojiť pokladne s finančnou správou, ktorý je pre existujúce subjekty stanovený na 1. júla 2019, dáva podnikateľom príliš málo času na potrebnú technickú prípravu. Aj keby všetko fungovalo na sto percent, nie je to možné fyzicky stihnúť,“ uzavreli liberáli s tým, že budú iniciovať podanie na Ústavný súd Slovenskej republiky, z dôvodu rozporu zákona o e-kase s Ústavou SR.
 
Príspevok SaS: E-kasa nie je pripravená, štát opäť strpčí život podnikateľom zobrazený najskôr Hlavné správy.