Bratislava 20. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
Dočasné odvolanie riaditeľa Vojenského historického ústavu Miloslava Čaploviča za poskytnutie historickej vojenskej techniky základni ruskej polovojenskej organizácie Noční vlci vytvára precedens, ako by mal štát postupovať pri chybách svojich predstaviteľov. Vyhlásil podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko. 

Na snímke podpredseda strany SaS Ľubomír Galko

Ministerstvo obrany vyhlásilo, že riaditeľ ústavu Čaplovič si dôkladne nepreveril pozadie občianskeho združenia Múzeum historických vozidiel Trnava, a tým prekročil svoje kompetencie.
„Potom je tu však otázka, že ak je pochybné pozadie občianskeho združenia, ktoré zastrešilo Nočných vlkov a umožňuje vo svojom areáli v Dolnej Krupej aj cvičenia slovenskej polovojenskej organizácii Slovenskí branci, prečo ministerstvo vnútra umožnilo jeho registráciu. Azda nie iba preto, lebo bývalý minister vnútra Robert Kaliňák je dobrým kamarátom s vlastníkom a prevádzkovateľom tohto objektu Jozefom Hambálkom?“, pýta sa podpredseda SaS Ľubomír Galko.
Ako zdôraznil poslanec NR SR Martin Klus, „podľa zákona o združovaní občanov môže ministerstvo vnútra rozhodnúť o rozpustení občianskeho združenia, ak je jeho cieľom popierať alebo obmedzovať osobné, politické alebo iné práva občanov, roznecovať nenávisť a neznášanlivosť či podporovať násilie alebo inak porušovať ústavu a zákony.“
Ministerstvo obrany dospelo k záveru, že pozadie občianskeho združenia Múzeum historických vozidiel Trnava nie je v poriadku a vyvodilo v tejto súvislosti dokonca osobnú zodpovednosť voči riaditeľovi Vojenského historického ústavu. „Žiadame preto ministerstvo vnútra a ministerku Denisu Sakovú, aby posúdili registráciu príslušného občianskeho združenia na základe nových medializovaných poznatkov,“ dodal Ľubomír Galko.
Redakciu informoval Róbert Buček, Komunikačné oddelenie SaS.
 
Príspevok SaS: Denisa Saková musí prehodnotiť právne aspekty pôsobenia Nočných vlkov na Slovensku! zobrazený najskôr Hlavné správy.