Bratislava 6. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Riaditelia základných a stredných škôl by už neboli povinní učiť, ale plne by sa venovali riadeniu školy. Takúto zmenu navrhujú opoziční poslanci za SaS Branislav Gröhling, Eugen Jurzyca a Martin Poliačik v novele zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorú predkladajú na marcové rokovanie parlamentu.

Na snímke poslanec NR SR Martin Poliačik (SaS)

To, či sa bude môcť riaditeľ venovať iba riadeniu školy, by mal podľa návrhu odobriť zriaďovateľ školy. “Uvedený model umožní zriaďovateľovi zefektívniť prácu riaditeľov (a potenciálne by umožnil jednému riaditeľovi riadiť viacero škôl) alebo prejsť na model, kedy riaditeľ nemusí byť osoba s pedagogickým vzdelaním len z radov učiteľov, ale osoba s iným vzdelaním vhodným na riadenie výchovno-vzdelávacieho procesu,” uvádzajú liberáli v dôvodovej správe.

V minulosti podľa poslancov zabezpečovali riaditeľom všetok ekonomický a právny servis školské správy a riaditeľ bol viac-menej iba styčnou osobou medzi školou a inými subjektmi, na mieste manažoval denný chod školy a operatívne riešil konfliktné situácie, na čo pedagogické vzdelanie postačovalo. “V súčasnosti sú však na riaditeľov kladené omnoho vyššie nároky než v minulosti a preto je potrebné zmeniť zákonné nastavenie tak, aby zriaďovatelia mali v tomto smere voľné ruky,” dodali.

V prípade schválenia novely zákona by právna úprava mala platiť od 1. septembra tohto roka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.