Bratislava  18. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)
 
SaS chce odstrániť slovenským vinárom prekážky pri predaji burčiaka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o vinohradníctve a vinárstve, o ktorom dnes rokovali poslanci v prvom čítaní

Ilustračné foto

Dôvodom predloženia návrhu sú klimatické zmeny, ktoré majú za následok skorší nástup slnečných a teplých dní, v dôsledku čoho hrozno dozrieva skôr. Novelu zákona predkladajú na rokovanie NR SR opoziční poslanci NR SR za SaS Radoslav Pavelka a Anna Zemanová.
“Obmedzenie predaja burčiaka termínom od 15. augusta slovenským vinárom spôsobuje ťažkosti nielen v prípade, ak hrozno dozreje skôr, pretože je potrebné surovinu spracovať. Slovenských spracovateľov hrozna toto časové obmedzenie dostáva zároveň do pozície nekonkurencieschopného súťažiaceho subjektu na trhu, keďže v okolitých štátoch takéto obmedzenie buď nie je, alebo je časovo výhodnejšie,“ uviedli k návrhu predkladatelia.
V Českej republike je podľa poslancov SaS nápoj s označením „burčák“ povolené predávať už od 1. augusta. „Keďže v Európskej únii je jednou zo základných slobôd voľný pohyb tovaru, predaj „burčiakov“ označených iným názvom než „burčiak“ z okolitých štátov na Slovensku zakázať a obmedziť nemôžeme. Obmedzenie predaja burčiaka považujeme za neopodstatnené aj z dôvodu, že zákon povoľuje počas kvasenia burčiaka proces kvasenia zastaviť a opätovne ho uviesť do kvasenia a následne ponúkať spotrebiteľovi,“ dodali predkladatelia.
Navrhovaná novela zákona o vinohradníctve a vinárstve chce vypustiť zo zákona odsek 2, ktorým sa povoľoval predaj burčiaka len v termíne od 15. augusta do 31. decembra kalendárneho roka.
Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2019.
Príspevok SaS chce odstrániť slovenským vinárom prekážky pri predaji burčiaka zobrazený najskôr Hlavné správy.