Bratislava 13. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)
 
Strana Sloboda a solidarita zvolala vo štvrtok tlačovú konferenciu, na ktorej jej poslanci oznámili, že chcú navrhnúť zrušenie trestného činu ohovárania. Tvrdia, že sa tým zväčší sloboda slova. Niekto by však mohol namietnuť, že sloboda slova pre klamárov a ohováračov je dnes až príliš veľká.

Na snímke predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík

Strana SaS chce zmenu presadiť cez pozmeňujúci návrh k novele Trestného zákona. Ohováranie a následné spory by sa naďalej mohli riešiť v civilnom sporovom konaní. „Slobodu slova potrebujeme ako soľ. Trestný čin ohovárania sa stal nástrojom politickej moci. Má odstrašujúci účinok najmä voči odvážnym investigatívnym novinárom a druhý efekt je, že dochádza k prenasledovaniu novinárov,“ povedal poslanec NR SR a tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár.
Lenže čo jeden považuje za „odvážneho investigatívneho novinára“, to iný môže vnímať ako „bezočivú novinársku hyenu“. Tu je totiž dôležitá jediná vec: či je obvinenie pravdivé alebo nie. V prípade pravdivého obvinenia predsa nejde o ohováranie.
Rajtár spomenul aj prípad novinárky, ktorá bola dlhodobo prenasledovaná, až sa musela odsťahovať zo Slovenska. Lenže to nikdy inak nebude: ťahanice medzi dvoma stranami, kde jedna strana tvrdí, že ju tá druhá ohovára, vždy boli a budú nechutné a v prípade ľudí na hrane zákona môžu byť aj nebezpečné. Nič na tom nezmení ani uvoľnenie možnosti beztrestne a legálne kydať na hocikoho nepravdivé obvinenia – ba naopak, v takom prípade počet nekontrolovaných medziľudských konfliktov môže ešte narásť.
Podľa poslanca NR SR a tímlídra SaS pre spravodlivosť Alojza Baránika má Slovensko najprísnejšiu úpravu trestného činu ohovárania v celej Európskej únii, s hrozbou trestu odňatia slobody až na 3 až 8 rokov. „Trestný čin ohovárania je ťažké dokázať, keďže je ťažké preukázať úmysel. Už len z toho plynie, že tento trestný čin v Trestnom zákone nie je na to, aby sa naozaj niekto stíhal – je tam len na to, aby sa zastrašovalo,“ tvrdí A. Baránik.
Vec sa však dá vnímať aj z presne opačnej strany. Nech sa len klamári a ohovárači boja – je na tom niečo zlé? Ak je ťažké úmysel dokázať, znamená to, že postihnutých v praxi nebude veľa, ale je dobré, že tu takáto hrozba pre ohováračov je. O výške trestnej sadzby sa samozrejme dá hovoriť. Ale kto má pravdu, ten sa báť nemusí.
O tom, že dokazovanie pri tomto trestnom čine je naozaj dosť náročné, svedčí aj klasický prípad z roku 2015, keď opozičný poslanec a šéf OĽANO Igor Matovič obvinil premiéra Roberta Fica (Smer) a jeho manželku, že majú účty s miliónmi na Belize. Anonymné informácie o účtoch Ficovcov mal údajne dostať do svojej poštovej schránky. Polícia tieto tvrdenia preverovala prostredníctvom finančnej spravodajskej jednotky na Belize a podľa nej premiér ani jeho manželka nemajú a ani nikdy nemali v miestnych finančných inštitúciách žiadne účty. Prokurátor Matoviča obžaloval z prečinu ohovárania.
V podobných prípadoch vzniká aj viacero ďalších otázok, ktoré je nie vždy možné dokázať. Napĺňa závažnosť skutku znaky trestného činu či priestupku? Bola v dôsledku ohovárania ohrozená vážnosť poškodeného? Prezentoval obvinený svoje tvrdenia ako overený fakt? Sú zverejnené informácie pravdivé, nepravdivé, alebo čiastočne nepravdivé? Vedel obvinený o nepravdivosti informácií?
Prečo sa táto debata otvorila práve teraz, v predstihu pred blížiacimi sa prezidentskými a parlamentnými voľbami? Niekto by možno privítal, keby sa možnosť postihovať za ohováranie ešte zmenšila a totalita jednofarebných mainstreamových médií a ich možnosť diskreditovať nepohodlných ľudí by sa tým ešte zväčšila. Vyhovovalo by to tomu, na koho strane mainstreamové médiá sú. Z tohto pohľadu dáva snaha strany SaS zrušiť trestný čin ohovárania až priveľmi jasný zmysel.
Ivan Lehotský
 
Príspevok SaS chce dva roky pred voľbami zrušiť trestný čin ohovárania zobrazený najskôr Hlavné správy.