Bratislava 18. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Pripojením Krymu k Ruskej federácii došlo k porušeniu medzinárodného práva a zásadnému narušeniu rusko-ukrajinských susedských vzťahov, ktoré bude dlhodobo traumatizovať tak ruskú, ako aj ukrajinskú spoločnosť. Vo svojom stanovisku to uviedla strana Sloboda a Solidarita (SaS)

Na snímke Martin Klus

„Narýchlo vyhlásené referendum o pripojení Autonómnej republiky Krym k Ruskej federácii, ktoré sa uskutočnilo pod patronátom ruskej vlády a s pomocou ruských ozbrojených síl, bolo nelegitímne a vytvorilo neprijateľný precedens pre všetky civilizované krajiny so zmiešaným obyvateľstvom vrátane Slovenska,“ povedal poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.
“Anexia Krymu” je podľa Klusa súčasťou rozpútania občianskej vojny na východnej Ukrajine, ktorú ruská vláda podporuje politicky i materiálne.
Sankcie, ktoré voči Rusku uplatňuje Európska únia so Spojenými štátmi americkými, sú primeranou reakciou na vzniknutú situáciu. Strana SaS ich prípadné zrušenie spája s ukončením tejto vojny a vyriešením otázky zabratia Krymu, s ktorým musia súhlasiť obe strany.
 
Príspevok SaS: Anexia Krymu vytvorila neprijateľný precedens zobrazený najskôr Hlavné správy.