Bratislava 31. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)
 
Silvestrovská zábava sa môže skončiť vážnou ujmou na zdraví. V súvislosti s každoročne sa opakujúcimi prípadmi poranení pri manipulácii so zábavnou pyrotechnikou na to upozornila hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová

Ilustračné foto

Výstrahou by mali byť i štatistiky záchranárov z minuloročného Silvestra. V dôsledku neodbornej manipulácie so zábavnou pyrotechnikou sa zranilo 50 pacientov. “Pacienti utrpeli najmä popáleniny a úrazy rúk, ale aj vážne poranenia očí a sluchu. Medzi pacientmi bolo osem detí, z ktorých dve utrpeli devastačné poranenia prstov na rukách. Vybuchli im petardy v rukách,“ spresnila Krčová.
Pri prípadnej manipulácii so zábavnou pyrotechnikou preto vyzýva dodržiavať bezpečnostné opatrenia. “K tým základným patrí používanie len overenej, nepoškodenej a certifikovanej pyrotechniky s návodom na použitie, nie takej, čo už zlyhala, alebo je vyrobená podomácky,“ upozornila. “Doslova hazardovaním so životom je odpaľovať pyrotechniku pod vplyvom alkoholu či drog, a netreba zabúdať ani na to, že deťom pyrotechnika do rúk zásadne nepatrí,“ dodala hovorkyňa OS ZZS.
V prípade, ak dôjde k poraneniu, je potrebné poskytnúť prvú pomoc. “Pri popáleninách rýchlo a dostatočne dlho chladíme popálené miesto. Ak nemáme tečúcu vodu, chladíme napr. minerálkou alebo ovievame. V žiadnom prípade nechladíme alkoholom,“ zdôraznila Krčová. Ak sú popáleniny väčšieho rozsahu, je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 155. To isté platí aj pri úrazoch.
 
Príspevok Šantenie so zábavnou pyrotechnikou sa môže skončiť veľmi smutne zobrazený najskôr Hlavné správy.