Washington 16. marca 2018 (HSP/Foto: Twitter)

Zástupkyňa amerického asistenta ministra zahraničí Sandra Oudkirk na tlačovke vo Washingtone vysvetlila pozíciu Spojených štátov na margo budovania plynovodu „Severný prúd-2“ v Európe. Podčiarkla, že by to bol tej najhorší scenár pre USA.

Na snímke Sandra Oudkirk

Zdôraznila, že vybudovanie novej trate bude mať obrovské geostrategické následky pre niekoľko generácií Európanov a pretože ovplyvní partnerov USA, ovplyvní to aj samotné Spojené štáty. Bez okolkov povedala, že ruský projekt poškodí pozície amerických exportérov skvapalneného zemného plynu, pre ktorých hlavným nákupcom je práve Európa. Vysvetlila, že za súčasných podmienok americký skvapalnený zemný plyn nemôže konkurovať ruskému plynu, ktorý sa do Európy dodáva prostredníctvom potrubia.
Poukázala na to, že experti Bieleho domu sú presvedčení, že takto Rusko zmonopolizuje celý európsky trh. V dôsledku toho cesta do Európy pre americké spoločnosti bude zarúbaná. USA nedokážu cenovo konkurovať lacnejšiemu a navyše aj oveľa kvalitnejšiemu ruskému plynu. Na otázky novinárov o uvalení sankcií na „Severný prúd-2“ odpovedala diplomaticky: „USA nemusia uvaľovať sankcie na „Severný prúd-2“, ale takú možnosť majú. Môžeme to urobiť vtedy, kedy naša administrácia sa bude domnievať, že to treba urobiť,“ povedala.
Povedala taktiež, že americké spoločnosti sú pripravené konkurovať Rusku na trhu dodávok plynu v Európe: „USA už konkurujú Rusku ako exportér skvapalneného zemného plynu a exportér ropy na globálnom trhu. Sme pripravení konkurovať aj na trhu EU.“ Prezradila, že existuje už 30 FSRU (plávajúce terminály pre skladovanie LNG). Priznala však, že objem, ktorý USA môžu predať EU, je oveľa menší, než ten, ktorý predáva Rusko cez potrubie.
Niektoré ruské média v reakcii na jej vystúpenie poukázali na to, že Sandra Oudkirk takto zasa potvrdila, že USA využívajú sankcie, ako nástroj nekalej konkurencie a politického boja.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.