Washington 24. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky)

Uchádzač o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany Bernie Sanders zvíťazil v primárkach svojej strany v zahraničí a získal tým deväť delegátov. Informovala o tom televízia CNN s odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie zahraničnej organizácie demokratov

Na snímke Bernie Sanders

Democrats Abroad je organizácia Demokratickej strany pre amerických občanov žijúcich v zahraničí. Zahraniční členovia strany mali možnosť hlasovať v období od 3. do 10. marca.

Sanders, senátor za štát Vermont, získal 57,9 percenta hlasov a tým aj deviatich delegátov nominačného zjazdu. Jeho súper, bývalý viceprezident Joe Biden, získal 22,7 percenta a štyroch delegátov.

Občania USA si primárkach vyberajú straníckych kandidátov, ktorí sa budú v novembri uchádzať o prezidentský úrad. Prezidentským kandidátom Republikánskej strany bude s najväčšou pravdepodobnosťou súčasný prezident USA Donald Trump.

Biden minulý týždeň zvýšil svoj náskok v súboji o nomináciu, keď 17. marca zvíťazil v primárkach v štátoch Arizona, Florida a Illinois. Predtým triumfoval aj v ďalších štátoch, čím získal značný počet delegátov.

Sanders po minulotýždňových prehrách oznámil, že svoju kampaň prehodnotí.
Organizácia Democrats Abroad uviedla, že účasť na zahraničných primárkach bola najvyššia v ich dejinách. Najvyššiu účasť zaznamenali v Kanade, Francúzsku, Mexiku, Nemecku a Spojenom kráľovstve.

Sanders zvíťazil aj v zahraničných primárkach pred prezidentskými voľbami v roku 2016 so ziskom 68,8 percenta hlasov. Jeho súperku Hillary Clintonovú vtedy podporilo 30,9 percenta hlasujúcich.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj