Šancu dostanú doteraz neúspešní uchádzači o štúdium na lekárskych fakultách, Pellegrini chce takto riešiť nedostatok zdravotníkov

Bratislava 17. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)
 
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa v lete rozhodol komplexne riešiť problémy zdravotníctva. Najskôr oznámil modernizáciu a opravy nemocníc, neskôr ohlásil diskusiu o novom modele financovania a teraz prichádza s riešením, ako naplniť stavy chýbajúcich lekárov.

Ilustračné foto

Súčasným trendom v slovenskom zdravotníctve je nahrádzať chýbajúcich lekárov, ktorí v mnohých prípadoch odišli za lepšími podmienkami do zahraničia, pracovníkmi z Ukrajiny a ďalších tretích krajín. Teraz však premiér Peter Pellegrini avizuje novinku, podľa ktorej by mali slovenské lekárske fakulty produkovať viac zdravotníkov.
“Pre naše zdravotníctvo sme prichystali systémové zmeny i najväčšiu modernizáciu v histórii, stále nám však chýbajú lekári i zdravotné sestry. Obrátil som sa preto na tri slovenské lekárske fakulty so žiadosťou, aby už od nastávajúceho školského roka prijali na štúdium o 185 študentov viac,” vysvetlil predseda vlády.
Šancu tak podľa jeho slov dostanú tí, ktorí na prijímacích skúškach preukázali dostatok vedomostí, no pre nedostatok miesta ostali „pod čiarou“. Na nových študentov uvoľní prostriedky ministerstvo financií.
“Slovenskí pacienti potrebujú starostlivosť na zodpovedajúcej úrovni – musíme preto konať, aby im ju mal kto poskytovať,” podotkol Pellegrini.
Cez víkend navyše premiér vyhlásil, že naše zdravotníctvo pravdepodobne čaká veľká zmena financovania. “Vedieme diskusie, či nezmeníme systém. Možno by sme skôr chceli stanovovať ako štát sumu, o ktorú chceme, aby narástol objem peňazí pre rezort zdravotníctva. A štát bez toho, aby neustále negocioval percento poistenca za štát, tú sumu doplatí,” povedal predseda vlády.


 
Príspevok Šancu dostanú doteraz neúspešní uchádzači o štúdium na lekárskych fakultách, Pellegrini chce takto riešiť nedostatok zdravotníkov zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)