SANA: Na oslobodené územia Sýrie sa vrátilo ďalších 1000 utečencov

Bejrút 7. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sergei Grits)
 
Približne 1000 sýrskych utečencov, ktorí boli vojnou donútení utiecť zo svojej krajiny, sa vo štvrtok vrátilo do svojej vlasti. Ich návrat je súčasťou procesu repatriácie. Informovali libanonské bezpečnostné zdroje a sýrske štátne médiá

Ilustračné foto

“Vďaka spoločnému úsiliu libanonskej a sýrskej vlády sa stovky utečencov vrátili do svojich dedín a miest, ktoré boli sýrskou armádou oslobodené od teroristov,” uviedla sýrska tlačová agentúra SANA. Navrátilci pochádzali z regiónov Homs, Damask a Hamá.
Medzi nimi je aj 600 sýrskych utečencov, ktorí žili v libanonskom prístavnom meste Tripolis, ako aj 250 Sýrčanov, ktorí našli útočisko v meste Arsál ležiacom na severovýchode Libanonu. Zvyšní sýrski utečenci žili na juhu Libanonu alebo v hlavnom meste Bejrút.
Liza Abú Chálidová, hovorkyňa pobočky Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v Bejrúte, s odvolaním sa na údaje od libanonského ministerstva verejnej bezpečnosti uviedla, že tento rok sa v rámci repatriačného programu z Libanonu do Sýrie vrátilo 8467 Sýrčanov.
Spresnila, že niektorí Sýrčania si svoj návrat do vlasti radšej organizujú sami a nevyužívajú ponuku repatriačného programu. Pre ilustráciu dodala, že UNHCR vlani zaregistrovala 11.000 prípadov individuálnych či spontánnych návratov jednotlivcov.
Od roku 2011, keď v Sýrii nepokoje proti režimu Bašára Asada prerástli postupne do rozsiahleho vojnového konfliktu, ušlo do Libanonu vyše 900.000 Sýrčanov. Väčšina z nich žije v “neoficiálnych” táboroch v rôznych oblastiach na severe, východe a juhu Libanonu, a to aj napriek ťažkým životným podmienkam, ktoré v nich panujú.
 
Príspevok SANA: Na oslobodené územia Sýrie sa vrátilo ďalších 1000 utečencov zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)