Berlín 20. decembra 2016 (HSP/Foto: TASR/AP-Virginia Mayo)

Kancelárka neostala svojej povesti nič dlžná

Na snímke Angela Merkelová

Na snímke Angela Merkelová

“Vieme, že atentátnik požiadal o azyl v Nemecku”, povedala Angela Merkelová dnes ráno po atentáte, ktorým včerajší útočník na berlínskych vianočných trhoch zabil 12 ľudí a zranil takmer 50. “My aj naďalej budeme podporovať osoby, ktoré sa chcú integrovať v našej krajine. Nechceme žiť v strachu”, dodala Merkelová, aj keď sama priznala, včerajší incident je “teroristickým útokom”.

“Ešte nemáme veľa detailov”, vysvetlila kancelárka počas tlačovej konferencie, “ale musíme ostať jednotní, aby sme spolu vyriešili túto závažnú situáciu. Som v nepretržitom kontakte s ministrom vnútra a s celou vládou. To, čo sa stalo, je neprijateľné a v srdci a v našich modlitbách sme blízko všetkých, ktorých táto tragédia zasiahla”. Ďalej zopakovala: “Nechceme žiť v strachu, lebo potom nás zlo paralyzuje. Aj keď tento deň je príliš ťažký.”

Zlosť pravice

Teraz však Merkelová čelí obvineniam opozície, ktorá na jej adresu poslala tvrdú kritiku. Europoslanec radikálnej nemeckej pravice Marcus Pretzell, ktorý je zároveň lídrom strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ostro kritizoval kancelárku a jej migračnú politiku: “Sú to Merkelovej mŕtvi”, napísal na twitteri. “Tí, čo páchajú tieto útoky, všade šíria nenávisť. Nechceme ich tu. Kedy už zareaguje nemecký štát? Kedy už prestane s tým prekliatym pokrytectvom? Ďalší z lídrov AfD Frauke Petry si myslí: “Merkelová a spol. všade kážu o slobode, bez hraníc. Ale tú predsa využívajú aj kriminálnici a teroristi. Merkelová je spoluzodpovedná za túto tragédiu.”