Mistelbach 18. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Matt Dunham)

Časť jednotky intenzívnej starostlivosti na internom oddelení krajinskej kliniky v dolnorakúskom Mistelbachu museli vo štvrtok večer dočasne uzavrieť.
Ilustračné foto

Stalo sa tak po tom, čo záchranári previezli do nemocnice samovraha, ktorý – ako sa ukázalo až na klinike – použil na samovraždu tabletky pesticídu obsahujúce kyanid draselný známy pod názvom cyankáli. Ten po kontakte s vlhkom a vzduchom produkuje vysokotoxické plyny, ktoré predstavujú ohrozenie života všetkých osôb, ktoré sa s nimi dostanú do styku.
Jednotku intenzívnej starostlivo následne uzavreli, pacientov evakuovali a viacero zamestnancov nemocnice, ako aj lekára záchrannej služby a jeho piatich kolegov podrobili dekontaminácii.
Informoval o tom dnes rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF, pred ktorým sa kauze venoval aj viedenský denník Kurier.
Pacient-samovrah síce na následky otravy skonal, avšak u žiadneho zo šiestich spolupracovníkov rakúskeho Červeného kríža ani u desiatich ľudí z nemocnice sa, našťastie, neprejavili žiadne známky otravy. Po dôkladnom vyčistení by ešte dnes mali sprístupniť aj izbu, na ktorej bol dočasne umiestnený samovrah.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.