Tempe 19. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/ABC-15.com)
 
Jedno zo samojazdiacich áut taxislužby Uber v meste Tempe na okraji arizonského Phoenixu zrazilo a usmrtilo chodkyňu. V pondelok to oznámila miestna polícia. Podľa informácií Uberu ide vôbec o prvý prípad, keď vozidlo tohto druhu spôsobilo smrteľné zranenia chodcovi.

Na videosnímke z 19. marca 2018 vyšetrovatelia na mieste nehody samojazdiaceho auta taxislužby Uber v Tempe.

Polícia v Tempe uviedla, že vozidlo bolo v režime autonómnej jazdy s technikom za volantom, keď zachytilo ženu kráčajúcu mimo vyznačeného priechodu pre chodcov.
Seržant Ronald Elcock v e-maile napísal, že nehoda sa stala v noci na pondelok miestneho času, ale nespresnil, či v nedeľu neskoro večer alebo v pondelok ráno.
Zrazená žena, ktorej meno úrady nezverejnili, podľahla zraneniam v nemocnici, doplnila tlačová agentúra AP.
Uber testuje samojazdiace autá v Tempe a Phoenixe už celé mesiace. Taxislužba uviedla, že s vyšetrujúcimi orgánmi “plne spolupracuje”, a zároveň vyjadrila sústrasť rodine obete.
Autonómnu jazdu umožňujú moderné elektronické asistenčné systémy, ktoré už dnes dokážu viesť auto v jazdnom pruhu, udržiavať odstup od vozidla idúceho vpredu alebo samostatne zaparkovať.
Uber medzitým oznámil, že pozastavil všetky testy samojazdiacich áut.
Testovanie autonómnych áut prebieha vo viacerých amerických mestách – okrem Phoenixu aj v Pittsburghu a San Franciscu, ale tiež v kanadskom Toronte. Výrobcovia automobilov a technologické spoločnosti súťažia, aby priniesli túto technológiu na trh ako prví.
 
Príspevok Samojazdiace auto taxislužby Uber zrazilo a zabilo chodkyňu v Arizone zobrazený najskôr Hlavné správy.