Moskva 15. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)
 
Poľsko sa veľmi rýchlo mení. Tam, kde predtým stál les (veď kto ho potrebuje?), v dnešnej dobe vyrastie obrovský komplex vojenských skladov. Konkrétne sa jedná o americké sklady a sklady NATO. A akonáhle budú nové sklady, budú aj nová vojská, píše vo svojom komentári Sergei Iljin

Ilustračné foto

Hovorí sa, že keď sa rúbe les, tak lietajú triesky. A niekedy tiež možno perie… Inak to jednoducho nejde. Inžiniersky zbor americkej armády má v pláne zničiť takmer 40 hektárov jedinečného lesného masívu, ktorý sa nachádza neďaleko leteckej základne Powidz, ktorú využíva NATO a USA. Práve tam by mal vzniknúť nový špeciálny opravársky a skladový komplex. Investičné výbor aliancie podľa očakávaní výrub schválil a vojenský rozpočet Spojených štátov by mal na túto akciu vyčleniť asi 90 miliónov dolárov.
Existuje však jeden háčik (či to tak môžeme nazvať) a to je skutočnosť, že táto barbarská akcia je v priamom rozpore s projektom Európskej únie, ktorý nesie názov Natura 2000 a je zameraný na ochranu ohrozených druhov fauny a miest, kde sa vyskytujú. A práve také zvieratá a vtáky sa nachádzajú aj na tomto mieste, ale čo by človek kvôli rozhodnutiu Washingtonu neurobil…
Varšava napríklad odstránila zákaz ničenia vtáčích hniezd. Domnieva sa totiž, že “verejná bezpečnosť” a rozšírenie možností amerických ozbrojených síl v Európe, kvôli ktorému budú vyrúbané lesy a vybudovaný komplex, je oveľa dôležitejšia ako ochrana ohrozených druhov vtákov. Tie predsa len môžu presídliť a preniesť v zobáku svojich potomkov na oveľa lepšie a bezpečnejšie miesto, na ktorom ešte nevyčíňajú americkí drevorubači.
Rozpory medzi Poľskom a Bruselom sa pritom zmenili v akúsi systémovú krízu, a to nielen čo sa týka otázky životného prostredia. Varšava však vidí toho najspoľahlivejšieho partnera práve vo Washingtone a stále častejšie zanedbáva spoločné európske smernice. A aby jej partner nepochyboval o nutnosti aktívneho získavania Poľska, pravidelne zavádza ďalšie protiruské “verbálne injekcie”. Nepriateľ tak vraj čaká pred bránami a je pripravený kedykoľvek zaútočiť a my ho sami nezadržíme.
Je nutné povedať, že Poľsko je pre americký vojensko-priemyselný komplex a časť politického zariadenia naozaj zaujímavé. A to z rôznych dôvodov. V podstate súčasný Washington plní pokyny Baracka Obamu, ktoré boli vydané v roku 2014 po znovuzjednotení Krymu s Ruskom. Ide o program Európska zaisťovacia iniciatíva (European Reassurance Initiative, ERI), ktorý sa týka posilnenia prítomnosti USA v Európe, a to údajne kvôli zaisteniu bezpečnosti v danej oblasti. Donald Trump samozrejme aktívne preskúmava odkaz svojho predchodcu, ale zdá sa, že na tento projekt jeho ruky ešte nestačili dosiahnuť. Zmysel tohto programu je jednoduchý – čo najskôr organizačne a infraštruktúrne zabezpečiť presun vojakov a techniky z Nemecka, Holandska a Belgicka k východným hraniciam EÚ. A najlepšie sa tam kompletne usídliť. Práve rozšírenie leteckej základne Powidz by mohlo pomôcť priblížiť sa tomuto cieľu.
Aj samotná Varšava vykazuje pozoruhodnú obratnosť. Počas nedávnej návštevy Washingtonu poľský prezident Andrzej Duda všetkých prekvapil, a dokonca aj pobavil svetovú komunitu. Navrhol totiž, že by sa zatiaľ neexistujúce americká základňa v Poľsku mohla volať Trumpová pevnosť (Fort Trump). Či išlo o vtip alebo nie, nie je jasné. Avšak Duda zahral na samoľúbosť amerického prezidenta, ktorý už po sebe stihol pomenovať niektoré mrakodrapy. Tento trik Dudy však nedopadol veľmi dobre, pretože ho ostatní ihneď prekukli. Ale ktovie, možno sa Trumpovi tento nápad zapáčil…, uvádza Iljin.

Za vytvorenie novej plnohodnotnej americkej základne Varšava nebojovala prvým rokom. Navyše je pripravená vyčleniť na jej vybudovanie nemalé peniaze. Konkrétne by sa malo jednať o dve miliardy dolárov. Ďalej chce zakúpiť, tiež za miliardové sumy, americké systémy Patriot. Poľská vláda celkom iste dúfa, že takúto investíciu im Amerika veľmi rada vráti. A to v akejkoľvek podobe. Trump však, ako ho poznáme, môže svojim partnerom len poďakovať za snahu a predniesť niečo v štýle: “Prispeli ste k veľkosti Ameriky ako svetového lídra. Veľmi vám ďakujeme. ”
 
Príspevok Sami to tak chceli: Pentagon nastúpil na Poľsko so sekerou a pílou v ruke zobrazený najskôr Hlavné správy.