Rím/Budapešť 23. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)

Maďari majú dnes rovnako mimoriadnych a odvážnych lídrov, akých mali v roku 1956, povedal v stredu pre agentúru MTI v Ríme bývalý taliansky minister vnútra Matteo Salvini z krajne pravicovej strany Liga Severu

Na snímke Matteo Salvini

Salvini sa v talianskom hlavnom meste na pôde maďarského veľvyslanectva zúčastnil na oslavách štátneho sviatku 63. výročia vypuknutia revolúcie proti diktatúre a sovietskej okupácii z roku 1956.

“Taliani a Maďari sú si kultúrne blízki. Zmýšľajú podobne v otázkach migrácie, vlasti, ochrany štátnych hraníc, kresťanstva a rodiny, ale aj v tom, ako treba zabrániť vonkajším zásahom zo strany (amerického finančníka) Georgea Sorosa či Európskej únie,” zdôraznil Salvini.

Na oslavách výročia revolúcie v Ríme vystúpila s prejavom predsedníčka pravicovej strany Bratia Talianska (FdI) Giorgia Meloniová. Výročie revolúcie si pripomenuli v mnohých krajinách sveta, v ktorých žijú Maďari, vrátane USA.

Revolúcia v Maďarsku vypukla 23. októbra 1956. K pokojnému protestu študentov, ktorí požadovali väčšie politické slobody, sa postupne pridala inteligencia, robotníci aj roľníci, ktorí žiadali po rokoch stalinistického útlaku slobodu. Demonštrácie prerástli do ozbrojeného odporu proti sovietskym vojakom, ktorí mali revolúciu potlačiť.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj