Rím 11. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/ANSA-Maurizio Brambatti)

Diskreditačná kampaň naberá na obrátkach. Talianska prokuratúra vyšetruje možné nezákonné financovanie strany Liga Severu (LN) talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho na základe tajnej nahrávky, o ktorej informoval denník Buzzfeed. Na nej sa traja Taliani blízki Salvinimu sťažujú trom Rusom (údajne blízkym Putinovi), že pronárodné a konzervatívne sily v Európe čelia útokom globalistov a Bruselu, a prosia Rusov o pomoc.

Na snímke Matteo Salvini

Denník Buzzfeed a iné svetové médiá sa hneď dedukovali, že Rusi zasahujú do európskeho diania prostredníctvom finančných injekcií pre talianske konzervatívne sily. Podľa skorších zistení talianskych agentúr Adnkronos a ANSA ide o zločin “medzinárodnej korupcie”, pričom v tejto súvislosti už mali byť uskutočnené aj prvé vypočúvania.

No vzápätí, “pre objektivitu” Buzzfeed uvádza, že nemajú žiaden dôkaz, ani informácie, či napokon k finančnej pomoci zo strany Ruska došlo. Echo však už bolo do sveta pustené…

Hlavný milánsky prokurátor pre agentúru DPA uviedol, že talianska prokuratúra teraz skúma, aby videla, či došlo k porušeniu zákona.

Americký internetový portál BuzzFeed ešte v stredu avizoval, že vlastní zvukové nahrávky z tajného stretnutia osôb blízkych Salvinimu a ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi v jednom z moskovských hotelov.

Takéto stretnutie sa údajne uskutočnilo pri príležitosti Salviniho cesty do Moskvy v októbri minulého roka. Nahrávky majú potvrdzovať správu talianskeho týždenníka L’Espresso z februára, podľa ktorej sa vtedy rokovalo o skrytom financovaní kampane LN pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP).

Médiá tvrdia, že účastníci stretnutia hovorili o dodávkach ropy do Talianska prostredníctvom ruského koncernu. Z vyjednanej “zľavy” mala profitovať práve Salviniho strana, a to so ziskom “desiatok miliónov dolárov”.

Samotný Salvini tieto informácie dôrazne poprel a pohrozil podaním žaloby. “Nikdy som nevzal od Ruska jediný rubeľ, euro, dolár či liter vodky,” napísal na Facebooku. Talianske opozičné strany mu však neveria a požadujú, aby záležitosť vysvetlil na pôde parlamentu.

Pronárodná LN, ktorá od júna 2018 v Taliansku vládne v koalícii s populistickým Hnutím piatich hviezd, uzavrela podobne ako FPÖ dohodu o spolupráci so stranou Jednotné Rusko spriaznenou s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pripomenula agentúra APA.

Salvini sa vyslovil proti sankciám EÚ voči Rusku a opakovane navštívil Moskvu. Minulý štvrtok sa stretol v Ríme s Putinom, ktorého predtým prijal vo Vatikáne pápež František.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj