Rím 31. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP/ANSA-Angelo Carconi)
 
Taliansky minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini je pripravený z Brazílie priviezť bývalého ľavicového teroristu Cesare Battistiho, ak nový brazílsky prezident Jair Bolsonaro dodrží svoj sľub o jeho vydaní

Na snímke Matteo Salvini

“Nemôžem sa dočkať, až sa stretnem s novým prezidentom Bolsonarom,” uviedol v pondelok médiám Salvini. “Budem šťastný, keď budem môcť v Brazílii osobne prevziať ľavicového teroristu Cesara Battistiho a vybavím jeho prevoz do talianskych väzníc,” informuje taliansky server Libero.
Syn nového brazílskeho prezidenta Bolsonara na Twitteri napísal, že nová hlava štátu sľub vydať Battistiho dodrží: “Prichádza darček! Vďaka za podporu, pravica sa stáva silnejšou,” takto reagoval syn Bolsonara na Salviniho gratuláciu k víťazstvu svojho otca v nedávnych prezidentských voľbách.
Taliansky minister spravodlivosti Bonafede v pondelok povedal, že Battisti sa musí vrátiť späť  do Talianska. “Cesare Battisti sa musí vrátiť. Úradníci ministerstva sú už niekoľko mesiacov v kontakte s brazílskymi úradmi a sú pripravení na kroky, ktoré by mohla vec pohnúť. A takým krokom je víťazstvo Bolsonara v prezidentských voľbách. Dlhujeme to rodinám Battistiho obetí a dlhujeme to celej krajine,” napísal na sociálnej sieti minister Bonafede.
Battistiho vydanie do Ríma zastavil predchádzajúci brazílsky prezident da Silva. V Taliansku dostal Cesare Battisti niekoľko doživotných trestov za svoje činy zo 70. rokov, kedy v Taliansku medzi sebou bojovali ľavicoví a pravicoví teroristi.
Nový prezident Brazílie Jair Bolsonaro získal v nedávnych voľbách podporu 55,7% hlasov a svojou politikou i výrokmi mnohým médiám pripomína Donalda Trumpa. “Celkovo zapadá do vlny, ktorá zachvátila Európu, v ktorej začínajú získavať podporu politici s nulovou toleranciu voči zločinu a bezpráviu,” uviedol portál Libro.
“Zmeníme osud Brazílie. Naša politika bude pre všetkých Brazílčanov,” povedal bývalý vojenský hodnostár Bolsonaro. Dodal: “Nemôžeme pokračovať vo flirtovaní so socializmom, komunizmom, populizmom a extrémizmom ľavicovej sféry. Pravda musí začať vládnuť v každej domácnosti v našej krajine, počnúc jeho najvyššom bodom, ktorý je prezident republiky,” zdôraznil.
 
Príspevok Salvini gratuloval novému prezidentovi Brazílie a vyslovil nádej na vydanie talianskeho ľavicového teroristu zobrazený najskôr Hlavné správy.