Rím 30. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/ANSA-Riccardo Antimiani)
 
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini v stredu povedal, že skúma možnosti, ako lodiam zachraňujúcim migrantov zakázať vplávať do talianskych vôd. Informovala o tom agentúra AFP

Na snímke Matteo Salvini

“Pracujem na opatrení, ktoré obmedzí možnosti vstupu do talianskych teritoriálnych vôd,” povedal Salvini.
Zdroje z ministerstva vnútra uviedli, že ide o vytvorenie štandardného postupu v prípade príchodu záchranných lodí prenajatých mimovládnymi organizáciami.
Zdroje sa odvolávali taliansky kódex lodnej dopravy, podľa ktorého ministerstvo môže “z dôvodov verejného poriadku obmedziť alebo zakázať tranzit a zakotvenie obchodných lodí v teritoriálnych vodách”.
Salvini mimovládne organizácie podľa AFP obvinil z pomoci nelegálnym migrantom, čo by mohlo predstavovať riziko pre národnú bezpečnosť.
Agentúra AFP v tejto súvislosti pripomenula, že loď nemeckej mimovládnej organizácie Sea Watch so 47 zachránenými migrantmi na palube je pripravená zakotviť na Sicílii. Taliansko a ďalších šesť krajín – Francúzsko, Nemecko, Malta, Portugalsko, Rumunsko a Luxembursko – súhlasilo s prijatím migrantov, ktorých posádka zobrala na palubu 19. januára pri pobreží Líbye.
 
Príspevok Salvini chce lodiam s migrantmi zakázať vstup do talianskych vôd zobrazený najskôr Hlavné správy.