Teherán 22. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Tobias Hase)

Irán môže obnoviť obohacovanie uránu na vysokej úrovni do piatich dní. Vyhlásil to dnes šéf iránskej organizácie pre atómovú energiu Alí Akbar Sálehí, ktorého cituje stanica Slobodná Európa.
Iránsky minister zahraničných vecí Alí Akbar Sálehí

Jeho vyjadrenie prišlo po obvineniach zo strany USA, že Irán nedodržiava dohodu medzi Teheránom a svetovými veľmocami o obmedzení iránskeho jadrového programu výmenou za sankčné ústupky, podpísanú v roku 2015.
Teherán, naopak, obviňuje Spojené štáty, že dohodu porušili uvalením nových sankcii voči islamskej republike v súvislosti s jej programom vývoja rakiet a balistických striel.
“Ak by sme chceli, dokážeme obnoviť 20-percentné obohacovanie (uránu) nanajvýš do piatich dní,” vyhlásil Sálehí pre štátnu stanicu IRIB. Zdôraznil, že prioritou krajiny je dodržiavať jadrovú dohodu, nie však “za každú cenu”.
Prelomový dokument z leta 2015 stanovuje, že Teherán neprekročí obohacovanie tejto látky na úrovni piatich percent. Obohacovanie uránu na vysokú úroveň – 20 percent a viac – by už postačovalo na výrobu nukleárnej zbrane.
Hoci americké ani medzinárodné kontrolné orgány nezistili porušovanie týchto záväzkov, Biely dom opakovane obviňuje iránske vedenie z pokračovania vývoja balistických striel schopných niesť jadrové hlavice.
Teherán argumentuje, že tieto testy slúžia výlučne pre obranu krajiny a nedochádza tak k porušovaniu dohody. Irán zároveň dlhodobo tvrdí, že jeho jadrový program slúži výlučne na mierové účely a nie na výrobu zbraní.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.