Praha 20. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
V západnej Európe, ale najnovšie už aj v susednej Českej republike máme názorné príklady, prečo netreba liberálom ustupovať za žiadnych okolností. Podáte im prst a schmatnú vám celú ruku. Ukazuje sa, že tam kde boli uzákonené registrované partnerstvá pre homosexuálov, skôr či neskôr prišli aj manželstvá homosexuálov a neskôr aj adopcie detí do takýto netradičných “rodín”.

Ilustračné foto

Bolo to tak v Nemecku aj vo Veľkej Británii, či iných západných krajinách. Najprv LGBTI aktivisti a liberálni politici žiadali len registrované partnerstvá, neskôr salámovou metódou požiadavky stupňovali až si vybojovali svoje.
Podobne je to aj u našich západných susedov. V roku 2006 parlament prijal registrované partnerstvá. Liberálni politici aj LGBTI aktivisti vtedy tvrdili, že je to ich jediná požiadavka a viac už nebudú chcieť. Dnes sa ukazuje, že to bola lož, rovnako ako v západných krajinách.
Skupina 46 poslancov zo šiestich strán (ÁNO, Piráti, KSČM, ČSSD, TOP 09 a hnutie STAN) navrhla minulý týždeň novelu Občianskeho zákonníka, podľa ktorej by nové právo na manželstvo mali dostať aj gayovia a lesby. Tí zatiaľ môžu uzavrieť registrované partnerstvo. Informoval portál Idnes
“Primárne je ten návrh dôležitý preto, že inštitút registrovaného partnerstva neumožňuje rovnakopohlavným párom rovnaké výhody, aké požívajú manželia. Ide predovšetkým o adopcie detí, respektíve aj priosvojenie dieťaťa jedného z tých rodičov, a potom praktické veci, čo sa týka dávok, napríklad nárok na vdovský dôchodok alebo pre dieťa na sirotský dôchodok, “povedal pre iDNES.cz “Pirát” František Kopřiva. “Ide aj o symbolické uznanie toho, že tá menšina má rovnaké práva ako väčšina,” uviedol.
“Jedná sa o dedičstvo, o vyživovacie povinnosti voči deťom, o prístup k rodinným záležitostiam. Je úplne legitímne, aby homosexuáli, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do manželstva alebo osvojiť deti, aby tú možnosť mali,” povedala Radka Maxová z hnutia ANO, ktorá je pod návrhom podpísaná na prvom mieste.
Našťastie v Česku sa ihneď na to ozvali aj rozumné hlasy, ktoré takéto zvrátenosti odmietli. “Rovnako ako sa nemôže ochrana ženských práv vzťahovať na mňa, tak sa nemôže vzťahovať ochrana rodiny na dvoch ľudí rovnakého pohlavia. Poslanci ANO, Pirátskej strany, STAN, TOP 09, KSČM a ČSSD zjavne zabudli, kto je potrebný pri počatí dieťaťa,” napísal v pondelok na Twitteri, šéf ľudovcov Jan Bartošek.
Ako odpoveď na zvrhlé požiadavky poslancov sa zomkla iná skupina poslancov, ktorí chcú po vzore Slovenska ukotviť manželstvo muža a ženy, ako jedinečný zväzok v ústave.
Pod návrh sa podpísali všetci poslanci KDU-ČSL a ich niektorí kolegovia z ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a hnutie STAN. Spolu ich je 37.
“Manželstvo je zásadnejšou hodnotou, ktorá má svoje historické korene a ako taká si zaslúži byť vnímaná spoločnosťou, a preto by sme toto chceli ukotviť do Charty základných práv a slobôd,” povedal iDNES.cz jeden z predkladateľov návrhu, ľudovec Marek Výborný. Predkladatelia argumentujú, že podobnú úpravu má Chorvátsko, Lotyšsko, Litva a susedné štáty Vyšehradskej štvorky, teda Slovensko, Poľsko a Maďarsko.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Salámová metóda: Už im nestačia registrované partnerstvá ako to tvrdili pred rokmi. V Česku riešia poslanci uzákonenie manželstiev homosexuálov zobrazený najskôr Hlavné správy.