Teherán 24. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ebrahim Noroozi)
 
Tisíce ľudí sa zhromaždili v pondelok v uliciach mesta Ahváz na juhozápade Iránu, aby si uctili pamiatku obetí útoku na účastníkov vojenskej prehliadky, pri ktorom zahynulo 25 ľudí vrátane 12 príslušníkov elitných revolučných gárd

Na snímke rakvy s pozostatkami obetí útoku sú vystavené v iránskom meste Ahváz v pondelok 24. septembra 2018

K sobotňajšiemu útoku, jednému z najhorších útokov na najsilnejšie vojenské jednotky v Iránskej islamskej republike, došlo v čase snáh Spojených štátov a ich spojencov z Perzského zálivu izolovať Teherán, všíma si tlačová agentúra Reuters.
Irán na pondelok vyhlásil štátny smútok. V provincii Chúzestán zatvoria verejné úrady, banky, školy a univerzity.
Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí obvinil z útoku v Ahváze štáty Perzského zálivu podporované Washingtonom a nariadil bezpečnostným silám, aby vypátrali zodpovedných.
K streľbe v Ahváze sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), no tiež protivládna skupina etnických Arabov nazvaná Ahvázsky národný odpor, ktorá je strešnou organizáciou viacerých radikálnych hnutí.
Zástupca veliteľa revolučných gárd Hosejn Salam v prejave pred začatím pohrebných obradov povedal na adresu amerických a izraelských politikov, že boli “svedkami iránskej pomsty v minulosti a tentoraz bude reakcia ničivá”. “Budete ľutovať to, čo ste urobili,” povedal Salam, ktorý tiež hovoril o “trojuholníku” Izrael, USA a Saudská Arábia.
Minister vnútra Mahmúd Álava povedal, že bolo v súvislosti s útokom zatknutých mnoho podozrivých, uvádza Reuters.
Tlačová agentúra Amák napojená na IS zverejnila videozáznam s tromi mužmi vo vozidle, o ktorých povedala, že idú vykonať útok.
Útok sa odohral v čase, keď si Irán tradične pripomína deň svojich ozbrojených síl a výročie vypuknutia iránsko-irackej vojny z 80. rokov 20. storočia. Podobne ako v Ahváze sa preto vojenské prehliadky konali aj v ďalších iránskych mestách.
Bezpečnostné zložky zabili všetkých štyroch útočníkov.
 
Príspevok Salam počas uctenia si obetí útoku v Ahváze: Budete ľutovať to, čo ste urobili zobrazený najskôr Hlavné správy.