Bratislava 15. februára 2019 (HSP/Foto:Screenshot Pravda)
 
Ministerka vnútra SR Denisa Saková v diskusnej relácii denníka Pravda zverejnila podrobnosti o súčasnom vyšetrovaní v prípade údajného únosu vietnamského podnikateľa cez územie Slovenska, ktoré vykonávajú nemecké orgány činné v trestnom konaní

Na snímke ministerka vnútra Denisa Saková

Saková vysvetlila, že v rámci kauzy únosu Vietnamca sa vedú dve paralelné vyšetrovania, z ktorých je v súčasnosti aktívne vyšetrovanie nemeckej polície v súčinnosti so slovenskou políciou a prokuratúrou.
“V rámci medzinárodnej právnej pomoci poskytujeme súčinnosť a priamo nemecký vyšetrovateľ sedí na výsluchoch za prítomnosti tlmočníka, slovenského vyšetrovateľa a prokurátora,” vysvetlila.
Ministerka vnútra dodala, že takýmto spôsobom postupne vypovedajú všetci príslušníci polície, ktorí boli zbavení mlčanlivosti na vyžiadanie prokuratúry.
Ja som operatívne zbavila mlčanlivosti 42 príslušníkov policajného zboru v rámci vyšetrovania, ktoré prebiehalo na slovenskej strane od augusta do októbra minulého roka.” Z toho bolo podľa nej vypočutých 24 osôb.
Uviedla tiež, že nemeckí vyšetrovatelia zatiaľ nežiadali o zbavenie mlčanlivosti iných osôb. “Ak bude takáto požiadavka, operatívne veľmi rýchlo jej vyhoviem,” dodala.
“Aj generálny prokurátor uviedol, že celý trestný čin bol spáchaný v Nemecku a v auguste nebol známy žiadny skutok, ktorý by právne podporil vyšetrovanie na slovenskej strane,” uviedla Saková s tým, že po uzavretí celej kauzy bude nemecká prokuratúra informovať tú slovenskú o záveroch. Odpovedala tak na otázku, či sa dozvie, ako skončí vyšetrovanie nemeckých orgánov.
Vyšetrovanie kauzy sa na Slovensku uberalo aj iným smerom, skúmalo sa, či boli do únosu vedome zapletení predstavitelia štátu.
“Pokiaľ Slovensko bolo zatiahnuté do únosu vietnamského občana, tak skutočne nevedome,“ uviedla ministerka a zároveň zdôraznila, že „ešte nevieme, či k únosu vietnamského občana došlo s použitím letky ministerstva vnútra“.
“Lebo to je najviac prepierané, či sme sa vedome alebo nevedome zúčastňovali alebo podieľali na únose priamo poskytnutím vládneho špeciálu vietnamskej strane. Fakt, či bol unesený prostredníctvom našej letky, dnes ešte nevieme,” ozrejmila.
 
Odchod Róberta Krajmera z polície
K odchodu bývalého šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera z ministerstva vnútra Saková povedala, že o tejto možnosti hovorila s Krajmerom už koncom minulého roka.
“Oznámil mi, že z rodinných a osobných dôvodov chce opustiť Policajný zbor a taktiež už nechce pôsobiť na ministerstve,” vysvetlila.
Ministerka dodala, že odchod Krajmera nebol je v jej personálnej kompetencií, keďže minister vnútra má právomoci smerom k policajnému prezidentovi a viceprezidentom PZ a všetky ostatné personálne právomoci spadajú pod prezidenta polície.
Krajmer podľa nej síce bol príslušník polície, ale po medializovaných informáciach prestal pôsobiť na prezídiu PZ a prešiel na tlačový a preventívny odbor, následne na sekciu hnuteľného a nehnuteľného majetku na odbor  dopravy, “kde sa staral o 8-tisíc automobilov vo vlastníctve ministerstva vnútra” a žiadnym spôsobom neovplyvňoval žiadne vyšetrovanie.
 
 
Príspevok Saková zverejnila podrobnosti o súčasnom vyšetrovaní v prípade únosu Vietnamca zobrazený najskôr Hlavné správy.