Bratislava 13. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Slovenská republika vysiela tento rok 60 policajtov do Macedónska a 40 policajtov do Srbska, pričom ďalších viac ako 100 policajtov slúži v misiách agentúry Frontex. Na konferencii o bezpečnosti a migrácii v rakúskej Viedni to dnes uviedla ministerka vnútra Denisa Saková. V roku 2017 slúžilo v Srbsku 45 slovenských policajtov a v Macedónsku až 110, pričom od roku 2014 vyslalo Slovensko do zahraničia viac ako 900 strážcov zákona.

Na snímke ministerka vnútra SR Denisa Saková

„Slovenská republika víta iniciatívu posilnenia spolupráce s krajinami západného Balkánu. Bezpečnosť a stabilita tohto regiónu priamo ovplyvňuje bezpečnosť Európskej únie,“ povedala Saková. Doplnila, že podľa najnovších informácií momentálne Európa zaznamenáva znížený počet nelegálnych migrantov na hlavnej migračnej trase na západnom Balkáne vedúcej zo Srbska do Maďarska či Chorvátska. Zvýšenému tlaku však podľa ministerky Európa čelí na paralelnej trase cez Albánsko, Čiernu Horu a Bosnu a Hercegovinu, ako aj zo Srbska do Bosny a Hercegoviny, pretože migranti neustále hľadajú alternatívne trasy a snažia sa tak obísť rôzne opatrenia prijaté v krajinách západného Balkánu. V súvislosti s touto trasou je v ostatných mesiacoch zaznamenávaný stúpajúci trend nelegálnych prekročení grécko-macedónskych hraníc.
Podľa Sakovej je situácia na Slovensku, čo sa týka migrácie, stabilizovaná. „Pri porovnaní prvého polroka 2018 s rovnakým obdobím roku 2017 dosiahla celková nelegálna migrácia na území Slovenska takmer rovnakú úroveň,“ dodala Saková s tým, že išlo o 1 254, respektíve 1 251 ľudí.
 
Príspevok Saková: Od roku 2014 vyslalo Slovensko do zahraničia viac ako 900 policajtov zobrazený najskôr Hlavné správy.