Bratislava  14. októbra 2018 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Ministerstvo vnútra SR má za pôsobenie Denisy Sakovej (Smer-SD) dobré výsledky. Uviedla to ministerka Saková v relácii V politike televízie TA3. Podľa Sakovej bolo kreslo ministra vnútra pri jej príchode ostro sledované a situácia pre ňu nebola jednoduchá

Na snímke ministerka vnútra SR Denisa Saková

Ministerka Saková odmieta tvrdenia, že je na rezorte len predĺženou rukou bývalého šéfa ministerstva Roberta Kaliňáka a vyhlásila, že nie je Kaliňákom ani predsedom Smeru-SD Robertom Ficom.
Na druhej strane ministerstvo dosahuje výsledky, či už pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, alebo pri vyriešení staršej vraždy poslanca v Žiari nad Hronom. Saková pripomenula, že verejnosť ani opozícia nedôverovala, že by mohla byť vražda novinára objasnená a dnes sú štyria podozriví stíhaní väzobne. Za Sakovú podľa jej slov hovoria výsledky a chce, aby ju ľudia posudzovali podľa vykonanej práce či práve výsledkov.
„Nastupovala som na post ministerky v zložitom období. Už pri nástupe som hovorila, aby ma ľudia posudzovali na základe vykonanej práce či výsledkov. Nikto neveril, že by polícia dokázala vyriešiť vraždu novinára Kuciaka a dnes máme štyroch obvinených. Rovnako sa snažíme aj v ostatných prípadoch,“ povedala Saková. Ako doplnila, polícia koná aj v prípade údajného únosu Vietnamca, či iných medializovaných prípadoch. „Aj v prípade údajného únosu slovenská strana koná a pracuje na tom, aby bola známa čo najskôr pravda. Poskytujeme plnú súčinnosť nemeckým úradom, ktorí túto pomoc pochválili a chceme, aby to bolo úspešne vyšetrené čo najskôr,“ doplnila.
Rovnako chce, aby sa aj v kauze únosu Vietnamca ukázala pravda. Deklaruje, že v tejto veci prebieha vyšetrovanie v Nemecku i na Slovensku a že zbavila mlčanlivosti 44 ľudí. Odmieta vyhlásenia, že vedela o lete vládneho špeciálu, na ktorého palube mal byť aj unesený Vietnamec. “Ja som bola v tom čase ako štátna tajomníčka zodpovedná za letku ministerstva vnútra, lenže podľa organizačného poriadku si mohla opozícia aj naštudovať, že všetky ministerské lety a lety ústavných činiteľov schvaľuje minister vnútra. Všetky letové plány a prípravu letov zas riadi šéf letky, nie štátna tajomníčka. Ja som absolútne neprišla do styku s informáciou, že sa takýto let plánuje,” povedala Saková. Podľa uznesenia vlády z roku 2006 však ako tvrdí, môže minister vnútra poskytnúť lietadlo ústavným činiteľom, ministrom alebo zahraničným delegáciám i iným krajinám, na základe vyzvania ambasády príslušnej krajiny bezodplatne. Či sa vzdá funkcie, ak kauza dopadne v neprospech Slovenska, uviedla, že si chce počkať najprv na výsledky vyšetrovania. Podotkla však, že je to kauza bývalého vedenia ministerstva vnútra.
Saková odpovedala aj na otázku, či je stále vhodné, aby na Ministerstve vnútra SR pôsobil napríklad bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar. Podľa Sakovej nie je klasickou ministerkou, ktorá by mala štyri roky volebného obdobia, aby hľadala nových, vhodných ľudí na konkrétne pozície. „Pán Gašpar je odborníkom na oblasť kriminality v rómskych osadách a venuje sa tejto agende dlhodobo. Nemala som jednoducho čas na to, aby som na túto funkciu našla iného vhodného kandidáta a dala mu priestor, aby sa s touto problematikou oboznamoval. Tibor Gašpar nezasahuje do chodu polície, venuje sa iba tejto problematike a je naozaj odborníkom,“ uviedla Saková. „ Ak sa vyriešia medializované prípady, budú opäť ľudí trápiť ich každodenné problémy, a preto treba pracovať aj na ich riešení,“ doplnila.
 
Príspevok Saková: Nie som Fico, Kaliňák a ani dočasná ministerka zobrazený najskôr Hlavné správy.