„Rozhodla som sa, že tentokrát Vám trošku rozpoviem o našich deťoch. Teda nie tak celkom o našich, ale o detičkách, ktorým sa venujeme a snažíme sa ich podporiť v ceste za ich snami,“ začala svoje rozprávanie v najnovšom blogu Katka Saganová.

„Našim najstarším dieťaťom je Detská Tour Petra Sagana a k jej založeniu nás viedla jedna jediná a jednoduchá vec. Chceli sme, aby sa deti začali viac hýbať, chceli sme ich inšpirovať k aktívnemu tráveniu voľného času, aby nesedeli doma za počítačmi,“ začala rozprávanie pani Saganová. Z detskej tour sa po niekoľkých rokoch stalo prestížne podujatie, ktoré obieha slovenské mestá a konči ako pravá „stará dáma“. Na jej konci dostávajú deti farebné dresy rovnako, ako je to na podujatí vo Francúzsku.

Preteky pre deti nie sú jediným „dieťaťom“ sympatického páru. „CyS- cyklistická akadémia Petra Sagana je o dva roky mladšia od svojej staršej sestry. Peťo sa minulý rok na jar rozhodol pomôcť cyklistickému spolku, v ktorom vyrastal a vznikol tak projekt s ktorým máme veľké plány, pretože tu vyrastajú skutočne talentované decká, ktoré tvrdo trénujú, milujú cyklistiku a Peťo sa v nich doslova vidí,“ spomenula Katka ďalšie mimocyklistické záujmy dvojnásobného majstra sveta.

Cyklistická akadémia zabezpečuje výchovu mladých cyklistov a vštepovať im zaujímavú myšlienku: „Deti môžu byť čím chcú, len treba makať a tvrdo ísť za svojim cieľom, pretože úspech neprichádza len tak- bez snahy a bez námahy.“ Tútormi oboch projektov sú Petrovi bývalí tréneri Peter Zánicky a Milan Novosad. Bohužial jazdec Bora-Hansgrohe nemá toľko času na svoje „ratolesti“. „Posledné dva-tri roky je Peťo časovo maximálne vyťažený a nemá takmer žiadny voľný čas, a preto sa on osobne nemôže deckám venovať tak ako by chcel, ale snaží sa pomôcť aspoň materiálne, a taktiež pritiahol do akadémie viacero sponzorov, vďaka ktorým sme mohli zabezpečiť jazdcom dresy, autá a kvalitné bicykle.“

Saganova akadémia je doslova továrňou  na úspechy. V poslednej sezóne 2016 pôsobilo v nej viac ako 60 jazdcov vo veku 10 až 18 rokov, ktorí nazbierali spolu 34 titulov a ďalších 40 medailí z majstrovstiev Slovenska v rôznych cyklistických disciplínach. Čo je dôležitejšie, tak jazdci CyS – Akadémie Petra Sagana sa v klubových farbách a v dresoch slovenskej reprezentácie úspešne presadzovali aj v zahraničí.