Kyjev 2. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Ukrajinská migračná služba zamietla druhýkrát po sebe žiadosť bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho o udelenie štatútu utečenca. Podľa agentúry DPA o tom informovala v stredu televízna stanica Espreso TV blízka ukrajinskej vláde, ktorá sa odvolala na úradné dokumenty.
Na snímke Michail Saakašvili

Zamietnutie bolo zdôvodnené tým, že Saakašvilimu v rodnom Gruzínsku nehrozí politické prenasledovanie, mučenie či trest smrti. Podľa Espreso TV bola predmetná žiadosť podaná iba deň predtým a žiadateľ sa môže proti rozhodnutiu odvolať.
Prvú Saakašviliho žiadosť o udelenie štatútu utečenca na Ukrajine tamojšia migračná služba zamietla ešte 24. októbra. Exprezidentovi tak hrozí vydanie do Gruzínska, kde je stíhaný pre údajné zneužitie moci a nezodpovedné nakladanie s verejnými prostriedkami.
Saakašvilimu, ktorý bol zbavený ukrajinského občianstva a nie je už ani občanom Gruzínska, sa podarilo 10. septembra za pomoci svojich stúpencov dostať z Poľska naspäť na územie Ukrajiny. Okolnosťami jeho vstupu na ukrajinské územie sa zaoberá polícia.
Migračný úrad v Kyjeve informoval v júli o odobratí ukrajinského občianstva Saakašvilimu s poukázaním na získanie nešpecifikovaných dokumentov z Gruzínska. To svojmu exprezidentovi odobralo občianstvo ešte v roku 2015, keď bol vymenovaný za gubernátora ukrajinskej Odeskej oblasti. Túto funkciu Saakašvili na Ukrajine zastával do novembra 2016, keď podal demisiu kvôli údajným prekážkam v boji proti korupcii.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.