Varšava 8. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Czarek Sokolowski)

Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili dnes potvrdil, že sa cez víkend pokúsi vrátiť na Ukrajinu, aj keď mu tamojší líder Petro Porošenko ešte v júli odobral ukrajinské štátne občianstvo, čím sa stal osobou bez štátnej príslušnosti.
Na snímke Mikhail Saakashvili

Podľa vyjadrenia, ktoré priniesla agentúra AP, Saakašvili plánuje v nedeľu vycestovať na poľsko-ukrajinskú hranicu, aby sa vrátil “domov”, a to bez ohľadu na neplatnosť jeho ukrajinského i gruzínskeho pasu.
“Nemám nijaký platný doklad a môj pohyb je dosť obmedzený,” priznal pred novinármi vo Varšave s tým, že sa nechce zmieriť s danými okolnosťami.
Saakašvili si udržiava dobré vzťahy s Poľskom, keďže si bol blízky s niekdajším poľským prezidentom Lechom Kaczyňským, ktorého brat Jaroslaw stojí na čele súčasnej vládnucej strany.
Migračný úrad v Kyjeve informoval v júli o odobratí občianstva Saakašvilimu s poukázaním na získanie nešpecifikovaných dokumentov z Gruzínska. To svojmu exprezidentovi odobralo občianstvo ešte v roku 2015, keď bol vymenovaný za gubernátora ukrajinskej Odeskej oblasti.
Funkciu gubernátora Saakašvili na Ukrajine zastával do novembra 2016, keď podal demisiu kvôli údajným prekážkam v boji proti korupcii. Následne oznámil aj ukončenie spolupráce s prezidentom Porošenkom a založenie novej politickej strany s cieľom usporiadať predčasné voľby.
Gruzínske orgány požadujú vydanie Saakašviliho do vlasti, aby čelil obvineniam v súvislosti so zásahmi proti demonštrantom a jednej zo súkromných televíznych staníc v období, keď bol vo funkcii hlavy štátu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.