Saakašvili je pripravený viesť novú ukrajinskú vládu, “ak treba”

Kyjev 20. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Efrem Lukatsky)

Bývalý gruzínsky prezident a líder Hnutia nových síl Michail Saakašvili tvrdí, že Ukrajina potrebuje nové vedenie a novú vládu, ktorú je – podľa vlastných slov – pripravený viesť. Ako v pondelok informoval denník Ukrajinská pravda, Saakašvili to vyhlásil v nedeľu na zhromaždení, ktorá sa konalo na Namestí ústavy pred budovou parlamentu v Kyjeve.

Na snímke Michail Saakašvili

“Ukrajina potrebuje nové vedenie, vytvorenie novej vlády (…), treba nájsť nových ľudí pre novú vládu. Som pripravený spolu s vami viesť tento proces a som pripravený viesť aj túto vládu, ak treba,” uviedol Saakašvili.

Informoval, že “3. decembra sa začína (proces) ľudového impeachmentu” prezidenta Petra Porošenka.

Saakašvili vysvetlil, že v každom regióne Ukrajiny už vznikli na tento účel informačné centrá. Avizoval, že má v úmysle cestovať po celej krajine, povzbudzovať ľudí k aktivite, “bez provokácií, pokojne, s konkrétnym plánom a kandidátmi na konkrétne funkcie”.

Dodal, že do 3. decembra “počkáme. Ak vedenie nesplní naše požiadavky, vyhlásime ľudový impeachment”, dodal Saakašvili.

Gruzínsky exprezident v uplynulých týždňoch na Ukrajine organizoval celú sériu pouličných demonštrácií a so svojimi prívržencami na nich kritizoval Porošenka za spomalenie reforiem na Ukrajine a za neúčinný boj proti korupcii.

V roku 2015 Porošenko zveril Saakašvilimu úrad gubernátora Odeskej oblasti. Saakašvili však od začiatku pôsobenia na Ukrajine poukazoval na nečinnosť kyjevských úradov v boji proti úplatkárstvu a začal z neuspokojivého stavu obviňovať priamo Porošenka.

Konflikt s prezidentom vyvrcholil tento rok v lete, keď ukrajinské úrady Saakašvilimu – zatiaľ čo sa zdržiaval v zahraničí – odobrali ukrajinské občianstvo. Gruzínsky politik sa potom v septembri na Ukrajinu vrátil, keď ho cez poľsko-ukrajinský hraničný priechod doslova preniesli jeho stúpenci.

Ukrajinská migračná služba začiatkom novembra vystavila Saakašvilimu dokument, ktorý dočasne potvrdzuje legálnosť jeho pobytu na Ukrajine. Podľa politikovho advokáta je tento dokument zárukou, že Saakašviliho nemôžu z Ukrajiny vyhostiť dovtedy, kým sa súd zaoberá jeho odvolaním sa vo veci opakovane zamietnutej žiadosti o poskytnutie dodatočnej ochrany ukrajinskými úradmi.

V rodnom Gruzínsku je Saakašvili stíhaný pre údajné zneužitie moci a nezodpovedné nakladanie s verejnými prostriedkami. Dopustiť sa ho mal v rokoch 2004–2013, keď bol gruzínskym prezidentom.

ZDROJ >>

Komentujte :)