Bejrút/Rijád 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Future TV via AP)

Saad Harírí, ktorý oznámil svoje odstúpenie z funkcie libanonského premiéra 4. novembra počas pobytu v Saudskej Arábii, odcestuje z Rijádu do Francúzska už v piatok. S odvolaním sa na člena Harírího strany o tom informovala agentúra Reuters.
Na snímke libanonský premiér Saad Harírí

“Dnes (piatok) do Paríža, toto popoludnie a zajtra (sobota) rodinné stretnutie s (francúzskym prezidentom Emmanuelom) Macronom,” citoval Reuters zdroj z prostredia Harírího strany. Harírí by mal podľa neho po návšteve Francúzska ešte podniknúť “malé arabské turné” a potom pricestovať do Bejrútu.
Harírí zároveň v piatok prostredníctvom odkazu na Twitteri poprel správy o svojom údajnom zadržiavaní v Saudskej Arábii a označil ich za klebety. Harírí napísal, že v Saudskej Arábii ostal, aby tam prekonzultoval budúcnosť Libanonu a jeho vzťahov s rámci regiónu.
“Historky” o jeho zadržiavaní a o zadržiavaní jeho rodiny v Saudskej Arábii sú “klebety”, uviedol Harírí.
Úrad francúzskeho prezidenta vo štvrtok oznámil, že odstúpivší libanonský premiér Harírí prijal pozvanie a príde do Francúzska. Tlačová služba Elyzejského paláca neskôr dodala, že Macron prijme Harírího v sobotu v Elyzejskom paláci v Paríži.
Macron pozval v stredu Harírího aj s rodinou do Francúzska a zdôraznil, že mu neponúka politický “exil”. Svojím pozvaním chce len prispieť k upokojeniu napätia v Libanone a rozptýliť obavy, že je Harírí nedobrovoľne zadržiavaný v Saudskej Arábii.
Harírí začiatkom novembra počas návštevy Rijádu prekvapivo odstúpil a stále sa nevrátil do vlasti.
Libanonský prezident Michel Aún obvinil v stredu Saudskú Arábiu zo zadržiavania Harírího. Požiadal pritom Bezpečnostnú radu OSN a európske krajiny, aby intervenovali v prospech jeho prepustenia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.