Londýn 26. februára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Britské ministerstvo vnútra vydalo povolenie na testovaciu prevádzku kliniky v meste Weston v grófstve Somerset. Klinika bude testovať zloženie drog. Tento krok vzniká v reakcii na viacero úmrtí a stúpajúce obavy z užívania drog “obohatených” o nežiaduce zložky. Informuje o tom portál The Guardian

Ilustračné foto

Ročný pilotný projekt, ktorý bol spustený v Weston-Super Mare v Somerset minulý piatok, umožní každej osobe staršej ako 18 rokov, rýchlo otestovať kúpené drogy so zárukou beztrestnosti na klinike, ktorú spravuje charita  AddAction.
Testovanie trvá približne 10 minút, počas nich užívateľ vyplní krátky dotazník, na základe ktorého sa mu dostanú na mieru “ušité” rady, ktoré majú obmedziť prípadné negatívne účinky.
“Ide o záchranu životov,” vysvetlil Roz Gittins, riaditeľ Addaction.
Vieme, že ľudia berú drogy. Nemusíme to ospravedlňovať, ale nemali by sme ich ani odsudzovať alebo schovávať hlavy do piesku. Našou úlohou je urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli ľuďom prijímať informované rozhodnutia o možných rizikách. Kontrola obsahu drog je rozumný a progresívny spôsob, ako to urobiť. Ak ľudia vedia, čo drogy obsahujú, môžu byť lepšie informovaní o možnej ujme pri ich užívaní. ”
Spustenie tejto služby prichádza v čase, keď sa zvyšujú obavy z kvality drog, ktoré užívatelia kupujú. Za niekoľko úmrtí mohol kokaín namiešaný so syntetickým opioidným fentanylom, objavujú sa napríklad aj varovania pred predajom veľmi silných tabliet extázy, ktoré sa objavujú najmä na hudobných festivalov.
Organizácia Loop sa už testovaniu venovala v rámci niektorých hudobných festivalov a skúšala aj podobné testovanie v teréne. Ale nový projekt, ktorý sa plánoval 3 roky, je prvým projektom s vládnou licenciou.
“Máme licenciu od ministerstva vnútra, ale okrem toho máme miestnu dohodu s políciou,” povedal Gittins.”Preto ľudia nebudú zastavovaní a prehľadávaný pri vstupe alebo opustení budov, pretože podporujú to, čo robíme.”
Pilotný projekt sa realizuje v spolupráci s univerzitou Hertfordshire a organizáciou The Loop, ktorá poskytuje testovacie zariadenia.
Gittins popiera, že testovací servis bude mať negatívny vplyv na ľudí žijúcich v blízkosti miesta a povedal, že pilotný projekt v centre mesta Bristol sa zaobišiel bez nepríjemných incidentov.
 
Príspevok S požehnaním ministerstva vnútra: V Británii si budú môcť užívatelia overiť zloženie drog zobrazený najskôr Hlavné správy.