S kontroverzným ropovodom Dakota Access súhlasí aj americká armáda

Washington 8. februára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Al Grillo)

Armáda USA udelí konečné povolenie pre kontroverzný ropovod Dakota Access aj s podporou prezidenta napriek odporu indiánskych kmeňov a aktivistov

Ilustračné fotoIlustračné foto

Ropovod v celkovej dĺžke 1885 km vedúci z bridlicových ropných polí Severnej Dakoty až k Mexickému zálivu potrebuje dostavať aj potrubie popod dakotské jazero Lake Oahe, ktoré je súčasťou systému rieky Missouri.

Proti projektu vlani protestovali indiánske kmene a aktivisti v oblasti životného prostredia. Tisíce protestovali aj napriek príchodu chladného počasia chrániac svoju krajinu. V teplotách pod nulou bolo zatknutých viac ako 600 protestujúcich. Nič však nepomohlo k zabráneniu stavby potrubia.

Armáda USA uviedla, že by súhlasila s poslednou fázou budovania tohto potrubia a pokračovať v ňom má záujem aj prezident Donald Trump, ktorý vydal rozkaz 24. januára k urýchleniu výstavbu ropovodu Dakota Access Pipeline s cieľom dokončiť ropovodný projekt Keystone XL.

Ako píše agentúra Reuters, možno očakávať ďalší ešte väčší masový odpor, keď začne jeho samotná realizácia. Podporovatelia tvrdia, že ropovod bude bezpečnejší ako prevoz po železnici či nákladnými automobilmi.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.