Moskva 27. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik)

O Specnaze koluje nemálo legiend, boli natočené desiatky filmov a napísané stovky kníh. Napriek tomu o nich doteraz kolujú rôzne tajomstvá. V týchto jednotkách slúžia len najlepší z najlepších: najspoľahlivejší, najmúdrejší, nejmotivovanější a psychicky stabilní dôstojníci. Sú výborne vycvičení a po zuby ozbrojení.

Špeciálne sily ruskej armády

Asi najviac sa v poslednej dobe v médiách objavujú Jednotky špeciálnych operácií. Ich príslušníci bojujú v Sýrii už dva roky: vo dne v noci chodia na prieskumy do tyla Islamského štátu, navádzajú na ciele bombardéry a útočné lietadlá, vytvárajú pasce na konvoje teroristov, vykonávajú presné útoky na náčelníkov banditov, učia sýrskych vojakov a dôstojníkov taktiku vedenia boja.

Podľa oficiálnych fotografií ruského ministerstva obrany a televíznych reportáží médií, Specnaz v Sýrii najradšej bojuje za pomoci moderných modifikácií pušky Kalašnikov, nehľadiac na to, že poznať v týchto modifikáciách starý dobrý AK je možné len podľa charakteristického zahnutému zásobníku. Na zbraniach špeciálnych síl sa nachádzajú kolimátory a optické zameriavače ruskej a zahraničnej výroby, taktické rukoväte, ergonomické teleskopické pažby, inteligentné tlmiče, laserové diaľkomery a ešte hromada ďalších high-tech hračiek. K tomu sú zbrane maskované do púštnych farieb. To sa týka aj ťažších zbraní, napríklad guľometu PK. Všetok ten tuning umožňuje prerobiť univerzálnu zbraň pre potreby konkrétneho človeka, čo v konečnom výsledku veľmi ovplyvňuje jeho celkovú efektivitu v boji.

Špeciálne sily nie sú pechota, ktorá ide s bodákmi na nepriateľské zákopy. Sú to špecialisti, ktorí riešia “chirurgické” úlohy.

Ruské špeciálne sily ale majú aj exotickejšie nástroje, ktoré sú vypracované pre riešenie špeciálnych “otázok”. K týmto sa radia napríklad tiché zbrane AS Val a SR-3M, odstreľovacie pušky VSS Vintorez a VSK-94. Tieto strelné zbrane dovoľujú zničiť cieľ na krátke a stredné vzdialenosti ticho a bez stôp. Zvláštnou kapitolou tejto zbrane sú špeciálne vyvinuté podzvukové náboje SP-5 a SP-6 kalibru 9×39 milimetrov. v podmienkach mestského boja a útoku na budovy je táto munícia nenahraditeľná. Napríklad SP-6 umožňuje efektívne likvidovať protivníka v nepriestrelnej veste s najvyšším stupňom ochrany na vzdialenosť 50 metrov, čo nie je niečo, čím sa môžu vždy automaticky pochváliť aj náboje útočných pušiek.

Nedá sa zabudnúť na špeciálnu pištoľ PSS. Tá strieľa ticho a bez plameňov na vzdialenosť do 50 metrov. PSS pritom nepotrebuje veľký tlmič a má veľmi kompaktné rozmery – len 170 milimetrov. Táto zbraň sa od ostatných líši špeciálnym nábojom, ktorý bol pre ňu vyvinutý: SP-4 (7,62х41,5 milimetrov) s veľmi zaujímavým mechanizmom streľby. Medzi strelným prachom a guľkou je umiestnená špeciálna stena. Vďaka nej pri výstrele plyny zostávajú vo vnútri nábojnice, čo tlmí hluk streľby.

PSS sa ale dnes používa pomerne obmedzene. Špeciálne sily v Sýrii radšej používajú preverené Makarovi a pištole Jarygina (PJA), rakúsky Glock a ďalšie. U Specnaz sú k videniu dokonca aj pištole Tokareva TT, ktoré boli prijaté do výzbroje v roku 1930. Výkonný náboj 7,62х25 milimetrov spolu s vysokou spoľahlivosťou robia túto legendárnu zbraň veľmi efektívnou aj dnes.

Pre boj na veľké vzdialenosti ruský Specnaz využíva široké spektrum odstreľovacích pušiek ako domácej, tak i zahraničnej výroby. Na videu je vidieť supermoderné T-5000, ktoré vyrába spoločnosť ORSIS. Charakteristickou zvláštnosťou tejto pušky je vysoká presnosť streľby na veľké vzdialenosti.

To sa podarilo dosiahnuť vďaka moderným technológiám výroby, výrobe detailov a ich montáži. Okrem toho je puška veľmi ergonomická: má regulovateľnú pažbu, anatomickú pištoľovú rukoväť. Každý sniper si môže nastaviť aj spúšť – silu, ktorú je nutné vyvinúť pre výstrel. T-5000 je vyrábaná v niekoľkých variantoch: 7,62х51, 7,62х67 a 8,6х70 milimetrov.

Špeciálne “chladné” zbrane Specnaz teraz nemá. Ešte v časoch ZSSR obranný priemysel vytváral pomerne zaujímavé nože, napríklad NRS-2 Vzmach. Vďaka nemu môžete protivníka i zastreliť. V rukoväti noža je mechanizmus, ktorý strieľa náboje SP-4 prakticky potichu a na vzdialenosť 25 metrov. Táto zbraň nebola široko rozšírená. Specnaz si so sebou dnes na úlohy berie hlavne univerzálne nože.

Sami príslušníci špeciálnych síl dávajú prednosť nevstupovať do boja holými rukami, na všetky stereotypy odpovedajú s humorom: “Aby bolo možné pustiť sa do boja s nepriateľom na nože je nutné najprv stratiť pušku, pištoľ, sumky s granátmi a na nepriateľských pozíciách nájsť ešte jedného takého idiota. ”
Andrej Koc