Varšava 30. augusta 2019 (HSP/Foto: Screenshot Rzeczpospolita)

Poľský denník Rzeczpospolita v článku Lukašenko nepríde do Poľska 1. septembra poukázal na paradox: na spomienkové podujatia pri príležitosti 80. výročia začiatku druhej svetovej vojny neprídu najvyšší predstavitelia krajín, ktoré mali najväčšie straty vo vojne proti fašistickému Nemecku. Do Poľska nepríde ani ruský prezident Vladimir Putin, ani jeho bieloruský kolega Alexandr Lukašenko. Prvého nepozvali /aj keď pozvali zástupcov porazeného Nemecka/, druhý nepríde zo solidarity s prvým

Na snímke Alexandr Lukašenko

Autor článku Ruslan Szoszyn poukazuje na to, že neprítomnosť Lukašenka priamo súvisí s tým, že poľský prezident Andrzej Duda neposlal pozvánku ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Preto Minsk prijal rozhodnutie nedelegovať najvyšších politikov na podujatie v Poľsku.

Rzeczpospolita prízvukuje, že keby Lukašenko prijal pozvanie poľskej strany, bola by to už druhá oficiálna návšteva Poľska bieloruského lídra, ktorý vládne v krajine už 25 rokov.

Rzeczpospolita poukazuje na to, že bieloruské ministerstvo zahraničia túto epizódu nekomentuje. Uvádza len to, že počas spomienkových podujatí v Poľsku susedné Bielorusko bude zastupovať iba veľvyslanec Bieloruska v Poľsku .

Poľský denník vysvetľuje, že Varšava odmietla poslať pozvánku najvyšším ruským činiteľom z dôvodu, že Sovietsky zväz údajne porušil medzinárodné právo v roku 1939. Toto vysvetlenie znie dosť komicky a nelogicky: fašistické Nemecko asi neporušilo medzinárodné právo v tom istom roku 1939 a ešte pred Sovietskym zväzom, keďže na spomienkové podujatia Varšava pozvala nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj