Varšava 11. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Maxpixel)

Kým Západ stále aktívnejšie hovorí s Ruskom, Varšava usilovne bráni akýmkoľvek pokusom o dialóg s Moskvou, píše poľský denník Rzeczpospolita. Avšak práve Poľsko, pre ktoré môže mať boj s Ruskom iba zlé následky, usilovať o dialóg, je presvedčený autor článku Łukasz Gadzała. Absencia normálnych stykov s Moskvou je predovšetkým problém Varšavy, pretože Poľsko tým stratí oveľa viac než Rusko

Ilustračné foto

Nehľadiac na to, že sa vládni predstavitelia popredných európskych štátov vyslovili proti návratu Ruska do G7, na Západe sa stále menej hovorí o izolácii Moskvy a stále častejšie o dialógu s ňou, píše poľský denník Rzeczpospolita.

Postoj Poľska sa ale nezmenil, pripomína Łukasz Gadzała: vzťahy medzi Moskvou a Varšavou sú naďalej zlé. Posledný samit sa konala pred takmer deviatimi rokmi. Po anexii Krymu boli vzťahy medzi dvoma štátmi prerušené. Podľa poľského ministra zahraničia Jacka Czaputowicza nie je prelom vo vzťahoch možný, pretože Rusko nemení kurz voči Ukrajine, opozičným silám v krajine ani zmluve INF.

Poľský novinár zdôrazňuje, že Nemecko, Francúzsko a ďalšie popredné európske krajiny udržiavajú dialóg s Ruskom, zatiaľ čo Poľsko odmieta akékoľvek kontakty. Macron a Merkelová, aj keď nesúhlasia s akciami Kremľa, usilujú sa aspoň o minimálne dohody, zatiaľ čo Varšava blokuje akékoľvek pokusy o začatie dialógu.

Avšak snaha o prekonanie rozporov a začatie rokovaní je vždy v záujme takých menších štátov ako je Poľsko, pretože zrážka so silnými protivníkmi nemôže pre nich dopadnúť dobre, je presvedčený autor článku.

Podľa jeho názoru nie je z hľadiska štátnych záujmov toľko podstatné, na koho strane je pravda v početných sporoch s Ruskom. Význam konečný výsledok, teda, ak sme schopní mať aspoň neutrálne vzťahy s veľkým a dôležitým susedom, píše Łukasz Gadzała v novinách Rzeczpospolita. “Keď nie, potom je to predovšetkým náš vlastný problém, pretože Moskva stratí pre neexistenciu normálnych vzťahov oveľa menej ako Varšava.

O dialóg s Kremľom sa usilovať práve Poľsko, myslí si autor článku. Vysvetľuje, že je to jediný spôsob, ktorý umožní zmierniť napätie vo vzťahoch, čo znamená pre Poľsko zvýšenie pocitu bezpečnosti.

Táto stratégia nebude vôbec znamenať zrieknutie sa európskych hodnôt alebo nadšenie politikou Putina, uisťuje poľský denník. Naopak, snaha zvládnuť rozpory v zložitých otázkach a vyvinúť nástroje na mierové prekonanie sporov zodpovedá európskemu duchu a sľubom o mieri, čo sa stalo základom európskeho spoločenstva po druhej svetovej vojne.

Vytrvalým odmietaním tejto kultúry dialógu nielen robíme vážnu strategickú chybu, ale stále zjavnejšie ukazujeme, že sa Poľsko odďaľuje od Západu a jeho civilizačných vymožeností, varuje Łukasz Gadzała. Čím skôr zmeníme svoj prístup, tým to bude lepšie pre našu krajinu a Európu, píše na záver novinár denník Rzeczpospolita.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj