Ohio 29. novembra 2016 (HSP/Foto:Print Screen Youtube)

Štátny činitelia v pondelok ocenili policajta zo štátnej univerzity v Ohio, ktorý strelnou zbraňou zabil muža minútu potom, čo útočník nasmeroval svoje auto do davu a potom dobodal viacero ľudí

Policajt Alan Horujko, ktorý začal pracovať pre univerzitný policajný zbor v januári 2015, reagoval na oznámenia ohľadom úniku plynu v okolí, keď auto vyskočilo na kraj chodníka v školských priestoroch o 9:52 ráno.

Policajt Alan HorujkoPolicajt Alan Horujko

Horujko prikázal útočníkovi, Abdulovi Razak Ali Artanovi, aby pustil nôž a potom ho postrelil, keď neuposlúchol, povedal Michael Drake, prezident univerzity.

„Policajt narazil na túto osobu o 9:53 a táto osoba bola spacifikovaná o 9:53,“ povedal Drake, zdôrazňujúc ako rýchlo sa udalosti vyvíjali.

Horujkovi sme dlžní poďakovanie, povedala Monica Moll, riaditeľka Štátneho úseku verejnej bezpečnosti v Ohio. „Urobil senzačnú prácu,“ povedala.

Univerzitný policajný šéf Craig Stone povedal, že bolo šťastím, že tento policajt šiel vyšetrovať únik plynu, čo mu umožnilo byť na správnom mieste a reagovať na útok tak rýchlo.

11 ľudí bolo zranených počas tohto útoku. Polícia vydala stanovisko, že vyšetrujú, či išlo o teroristický útok.

Artan sa narodil v Somálsku a bol legálnym občanom Spojených Štátov, kde mal aj trvalé bydlisko, podľa úradníka, ktorý nebol oprávnený vyjadrovať sa k prípadu, a hovoril na báze anonymity. FBI sa tiež zúčastňuje na vyšetrovaní.

Major Andrew Ginther nazval Horujka „výnimočným mladým policajtom, ktorý dohliada na verejný poriadok“.

„Ešte nikdy nebolo také nebezpečné, komplikované a náročné byť policajtom, a dnes sme videli dynamického dobre-trénovaného profesionála, ktorý zachránil mnoho našich obyvateľov a študentov,“ povedal Ginther, zo strany Demokratov.

Horujko, 28, je v pondelok na dovolenke a vyšetrovanie prevzala polícia v Columbuse podľa protokolu o policajných streľbách. Horujko vyzerá byť nadšený bežec s niekoľkými absolvovanými pol-maratónmi, podľa online výsledkov závodov.

Guvernér John Kasich ocenil rýchlosť, ktorou Horujko a iní policajti zasahovali.

Kasich, z Republikánskej strany, opísal odpoveď na útok ako „neuveriteľný, ohromujúci, výnimočný a hrdinský výkon na strane našich policajtov prvého kontaktu.“

Univerzitnému útvaru polície bola udelená akreditácia pre dohliadanie na verejný poriadok. Má policajtov v hlavnom priestore školy v Columbuse a v regionálnych školách v Lime, Mansfielde, Marione, Newarku a Woosteri.

Viktória Dandárová