Praha 17. apríla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)
 
Amazon vlastní najbohatší človek na svete, ale niektorí zamestnanci spoločnosti sú napriek tomu nútení močiť do fliaš, aby sa stihli splniť všetky požiadavky nadriadených, hovorí autor, ktorý tajne zisťoval informácie v jednom zo skladom spoločnosti v Anglicku.

Ilustračné foto

Podľa Jamesa Bloodwortha, ktorý sa zamestnal v sklade Amazonu v Staffordshire, aby dokončil knihu o nízkych mzdách v Spojenom kráľovstve, pracovníci často nechodia na záchod, pretože je príliš ďaleko a nemajú na to čas.
“Pre tých z nás, ktorí pracovali v najvyššom poschodí, boli najbližšie toalety vzdialené štyri poschodia. Ľudia močili do fliaš, pretože žili v strachu, že budú potrestaní alebo vyhodení z práce,” povedal Bloodworth, citovaný denníkom The Sun.
Elektronický obchodný gigant sa tradične chváli mimoriadne rýchlymi službami pick-and-package. Aby Amazon zabezpečil takéto expresné služby, stanovuje presne načasované prestávky a ciele pre svojich zamestnancov skladového centra. Spoločnosť údajne udeľuje varovné body pre tých, ktorí nedodržiavajú svoje ciele alebo majú dlhšie prestávky.
Takmer 75% pracovníkov skladu sa bojí používať toaletu v prípade, že nemajú splnené pracovné ciele, hovorí o tom nedávny prieskum pracovníkov spoločnosti Amazon.
“Ciele sa dramaticky zvýšili. Počas práce nepijem vodu a ani nemám čas ísť na záchod,” uviedla v prieskume anonymného pracovníka.
“Cieľ sa zvyšuje každý rok. Nemám ďalšie dve nohy, aby som dosiahol 100 percent, musím pracovať aj cez prestávky. Balím 120 produktov za hodinu, je to strašne ťažké,” povedal ďalší anonymný zamestnanec spoločnosti Amazon, ktorý zdôraznil, že musí zabaliť dva výrobky za minútu.
Prieskum, ktorý uskutočnila kampaň Organize tiež ukázal, že zamestnanci začali cítiť viac úzkosti po nástupe do Amazonu. Internetový predajca údajne trestal pracovníkov za pracovnú neschopnosť. Jeden pracovník povedal, že počas PN stále dostáva varovné body.
“Prišiel som do práce, aj keď som sa cítil naozaj zle. Odrobil som dve hodiny, potom som už nemohol pracovať. Povedal som svojmu nadriadenému, že mám žalúdočné problémy (horúčka a hnačka), aj napriek papierom od lekára, si môj nadriadený myslel, že chcem takto štrajkovať,” vysvetlil iný zamestnanec.
Pracovníci skladu Amazonu v Spojenom kráľovstve zarábajú priemerne okolo 8 libier za hodinu (približn 9,25 eur), podľa údajov prezentovaných americkým celosvetovým internetovým portálom o zamestnanosti. Priemerná mzda je vypočítaná z 3746 zamestnancov za posledných 36 mesiacov.
 
Príspevok Rýchle služby Amazonu pick-and-package na úkor zamestnancov, ktorí močia do fliaš zobrazený najskôr Hlavné správy.