Tallinn 23. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)

Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Paul Ryan vyjadril v sobotu počas svojej návštevy Estónska jednoznačnú podporu Spojených štátov Severoatlantickej aliancii.

“Naša pevná podpora pre NATO je nesporná a jednoznačná,” uviedol Ryan po stretnutí s estónskym premiérom Jürim Ratasom.

Na snímke predseda americkej Snemovne reprezentantov Paul Ryan

“Jednoznačne sa domnievame, že NATO je nanajvýš dôležitá. Zároveň si myslíme, že Severoatlantická aliancia možno ešte nikdy nemala taký zásadný význam ako v súčasnosti,” uviedol predseda dolnej komory Kongresu.

Ratas po schôdzke vyhlásil, že “záväzok Spojených štátov k európskej bezpečnosti a NATO má zásadnú dôležitosť”.

Americký prezident Donald Trump ešte počas prezidentskej kampane nazval NATO “prežitkom”, pričom spojencov z aliancie vrátane Nemecka kritizoval za neplnenie finančných záväzkov. Na minulotýždňovom stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom však v súvislosti s alianciou uviedol, že “naša spoločná bezpečnosť je vždy to najdôležitejšie”.

V reakcii na anexiu Krymu Ruskom a podporu Moskvy separatistom vo východnej Ukrajine aliancia rozmiestnila v Poľsku a v pobaltských krajinách približne 4000 vojakov.

Okrem Poľska vyvolal konflikt na Ukrajine obavy aj v Estónsku, Litve a Lotyšsku, ktoré sa ako jediné postsovietske republiky stali členmi NATO. Pobaltské štáty sú rozlohou aj počtom obyvateľstva malé a izolované od zvyšku EÚ, pričom v nich žijú aj pomerne početné ruské menšiny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.