Rwanda obvinila Francúzsko zo spoluúčasti na genocíde z roku 1994

Kigali 13. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert)

Rwandská vláda vyzvala v stredu na vyšetrenie údajnej spoluúčasti Francúzska na genocíde, ku ktorej v tejto africkej krajine došlo v roku 1994. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na správu zverejnenú rwandským ministerstvom zahraničných vecí.
Na snímke rwandský prezident Paul Kagame

Podľa správy, ktorú rwandskej vláde pomohla vypracovať nemenovaná americká právnická kancelária, Francúzsko pomáhalo vyzbrojovať a poskytovať útočisko páchateľom genocídy aj napriek tomu, že francúzski predstavitelia vedeli, že jej cieľom sú príslušníci etnika Tutsiov.
“Súhlasíme s odporúčaniami obsiahnutými v správe, aby bolo zabezpečené riadne vyšetrenie úlohy, ktorú v tejto genocíde zohrali francúzski predstavitelia,” uviedla rwandská ministerka zahraničných vecí Louise Mushikiwabová, ktorá zároveň dodala, že v záujme lepšej spolupráce pri vyšetrovaní genocídy Tutsiov Rwanda už správu postúpila francúzskej strane.
Podľa v stredu zverejnenej správy francúzski predstavitelia pomáhali páchateľom genocídy s dodávkami zbraní do Rwandy, umožňovali im stretávať sa na francúzskom veľvyslanectve, marili pokusy postaviť ich pred spravodlivosť a odmietli odtajniť dokumenty z obdobia genocídy.
Pri genocíde v Rwande prišiel o život takmer milión ľudí. Podnetom k vraždeniu bol atentát na prezidenta Juvenala Habyarimanu, príslušníka kmeňa Hutuov, v apríli 1994. Príslušníci radikálnych hutuských milícií ho pripísali menšine Tutsiov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)