Hongkong 4. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vincent Yu)

Bezchybný jasnoružový diamant s hmotnosťou 59,6 karátu nazývaný Pink Star (Ružová hviezda) vydražili dnes v aukčnej sieni Sotheby’s v Hongkongu za 71,2 milióna dolárov, čo je nový svetový rekord pre akýkoľvek diamant alebo drahokam.

Na snímke 59,6 karátový ružový diamant

Aukčná sieň pritom odhadovala predajnú cenu tohto oválneho diamantu na 60 miliónov eur. Pred troma rokmi síce predali Ružovú hviezdu na inej aukcii Sotheby’ v Ženeve za 83 miliónov dolárov, ale kupec napokon nedokázal túto sumu zaplatiť.

Diamant vyťažila v Juhoafrickej republike v roku 1999 firma De Beers, v roku 2003 ho nechala vybrúsiť a v roku 2007 ho predala. Dnes sa o Ružovú hviezdu v aukcii uchádzali telefonicky traja záujemcovia. Aukčná sieň uviedla, že diamant získal istý hongkonský klenotník.

Dosiaľ najdrahším diamantom predaným na aukcii bol diamant Oppenheimer Blue, ktorý vlani vydražili za 57,6 milióna dolárov. Predchádzajúci svetový rekord pre ružový diamant dosiahol na aukcii v roku 2010 diamant Graff Pink s hmotnosťou 24,8 karátu, ktorý sa predal za 46,2 milióna dolárov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.