Amsterdam/Oslo 9. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Francois Lenoir)

Holandský premiér Mark Rutte v utorok vyzval Britániu, aby objasnila svoju predstavu o budúcich vzťahoch s kľúčovými obchodnými partnermi po tom, ako opustí Európsku úniu (EÚ).
Na snímke holandský premiér Mark Rutte

Rutte po stretnutí s vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom napísal na sociálnej sieti Twitter: “Je veľmi dôležité, aby Spojené kráľovstvo objasnilo svoje stanovisko k našim budúcim vzťahom.” Dodal, že prechodné obdobie je dôležité na minimalizáciu vplyvu (brexitu) na občanov a podniky. Holandsko je jedným z najvýznamnejších európskych obchodných partnerov Británie.
Vláda v Amsterdame očakáva, že ak Spojené kráľovstvo odíde z EÚ v marci 2019 bez obchodnej dohody, hrubý domáci produkt Holandska sa zníži o niekoľko percentuálnych bodov.
Podľa prognostického inštitútu CPB brexit môže znížiť výkon holandskej ekonomiky do roku 2030 o 2 percentuálne body. Analytici z Rabobank jej predpovedali stratu až 4,25 percentuálnych bodov.
Nórska premiérka Erna Solbergová zase v súvislosti s brexitom v utorok vyjadrila nádej, že Spojené kráľovstvo bude mať “čo najtesnejšie väzby s jednotným európskym trhom”, ku ktorému patrí aj Nórsko.
“Samozrejme, dúfame v brexit, ktorý spojí Britov čo najtesnejšie s jednotným trhom. To bude najjednoduchší spôsob, ako spolupracovať v budúcnosti,” povedala Solbergová na okraj obchodnej konferencie.
“Ak sa tak nestane, sme pripravení rokovať o všetkých oblastiach. Domnievame sa, že máme dobrú spoluprácu s Veľkou Britániou aj s EÚ,” dodala.
Nórsko je najväčším producentom ropy a zemného plynu v západnej Európe a má zložitú sieť potrubí na prepravu zemného plynu do Británie, Nemecka a ďalších európskych štátov. Ale brexit pravdepodobne neovplyvní vývoz energie, uviedla Solbergová.