Brusel/Amsterdam 14. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)

Slovník tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana voči Holandsku naberá čoraz “hysterickejšie tóny”. Uviedol to dnes holandský premiér Mark Rutte v reakcii na Erdoganove slová, že Holanďania sú zodpovední za Srebrenicu, najhoršiu povojnovú masakru v Európe.

Na snímke Mark Rutte

Rutte podľa spravodajského serveru DutchNews.nl upozornil, že Erdoganove verbálne útoky “dosiahli nové dno” a dodal, že Holandsko sa nezníži na rovnakú úroveň.

“Turecko kričí čoraz hlasnejšie, na Nemecko rovnako ako aj na Holandsko, ale musí prísť tá chvíľa, kedy opäť začneme rokovať,” opísal premiér súčasný diplomatický konflikt s Ankarou.

Spor medzi oboma krajinami vypukol po tom, ako Holandsko znemožnilo počas uplynulého víkendu dvom členom tureckej vlády usporiadať na svojom území predreferendové zhromaždenia. Erdogan prirovnal holandský prístup k tureckým ministrom k “pozostatkom nacizmu”, čo odsúdila nielen holandská diplomacia, ale aj viaceré členské krajiny EÚ a tiež Európska komisia.

Turecko prikročilo k zmrazeniu diplomatických vzťahov s Holandskom a Erdogan dnes pohrozil ďalšími sankciami. Spor na linke Haag-Ankara má nepriaznivý dopad na tureckú komunitu v Holandsku. Združenie tureckých pracujúcich v Holandsku (HTIB) dnes vydalo oficiálne vyhlásenie vyzývajúce Erdogana, aby “stiahol svoje dlhé ruky z našich pliec”.

“Jeho politika robí našu pozíciu v Holandsku čoraz ťažšou,” uvádza sa vo vyhlásení HTIB, ktoré považuje negatívny politický vývoj medzi Holandskom a Tureckom za “absolútne neprijateľný”. Predstavitelia HTIB v tejto súvislosti požiadali holandských politikov, aby sa zdržali populistických výrokov, ktoré by súčasnú situáciu ešte zhoršili.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.