Moskva, Kyjev, Ľvov, Odesa, Charkov 19. marca 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Ako je známe, oficiálny Kyjev zakázal Rusom, ktorí sa momentálne nachádzajú na území Ukrajiny, zúčastniť sa na voľbách ruského prezidenta. A to aj napriek tomu, že na ruskej ambasáde v Kyjeve a na zastupiteľských úradoch vo Ľvove, Odese, Charkove  volebné okrsky boli pripravené.

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov nariadil bezpečnostným zložkám a polícii, aby Rusov, okrem diplomatov, na zastupiteľské úrady nepustili. Ako vždy, odvolal sa na ruského agresora, anexiu Krymu a iné záležitosti.
Včera však oficiálny Kyjev zmenil rétoriku a celú záležitosť traktoval inak: údajne mu išlo o život a zdravie… ruských občanov. Hovorkyňa ukrajinského ministerstva vnútra Marjana Becová vyhlásila, že podobným spôsobom ukrajinské orgány chceli sa postarať o život a zdravie Rusov, ktorí by prišli hlasovať, ako aj o bezpečnosť samotných ruských zastupiteľských úradov a ich zamestnancov.

Vysvetlila, že situácia na Ukrajine je napätá a preto Kyjev sa rozhodol neriskovať a neprovokovať domáce obyvateľstvo, hlavne radikálov. Ale z toho obvinila aj samotné Rusko: „Uvedomujeme si, že sú možné provokácie. Taktiež vieme, že sú možné provokácie zo strany samotného Ruska. Našou úlohou, ako štátu, je zabezpečenie bezpečnosti  diplomatických úradov. Plníme svoje záväzky v súlade s Viedenskou konvenciou o diplomatických vzťahoch,“ podčiarkla Marjana Becová.

Situácia pred budovami ruských diplomatických zastupiteľstiev v skutočnosti bola napätá. Radikáli a nacionalisti vyvádzali, ako len chceli. Polícia a bezpečnostné zložky ani prstom nepohli, aby ich zastavili. Iba mierumilovne pozorovali, čo sa deje v uliciach, a možno by zakročili až vtedy, keby niekto z radikálov sa pokúsil preskočiť plot ambasády alebo konzulátu. Na ostatné „srandičky“ nereagovali.
Nacionalisti a radikáli zahádzali budovu ruskej ambasády v Kyjeve vajíčkami a niekoľko hodín skandovali nadávky a, povedzme, nespisovné heslá na adresu Moskvy. Pred budovou ruského konzulátu vo Ľvove si asi spomenuli na „slávne časy Majdanu“ a pálili pneumatiky. V Odese chuligáni stále vyvolávali na políciu, že okolie ruského konzulátu je zamínované, a polícia všetkých odháňala od areálu ruského konzulátu. V Charkove nacionalisti a radikáli stáli pred bránou ruského konzulátu a nikomu nedovolili sa priblížiť k vrátnici. Nakoniec prejavili „kreativitu“ a pred bránou umiestnili rakvu s figurínou Vladimíra Putina.
Mnohí ukrajinskí občania oznamovali prípady chuligánstva a neporiadku na políciu a iné „kompetentné“ orgány. Márne. Ukrajinské média popísali, ako sa „vyznamenala“ ombudsmanka pre ľudské práva Ľudmila Denisovová, ktorá vyhlásila, že ku všetkým zastupiteľským úradom Ruskej federácie na Ukrajine poslala svojich splnomocnencov, aby zistili, čo sa tam deje. Po prešetrení situácie vyhlásila, že všetko je v úplnom poriadku a ukrajinské orgány nepopierajú ľudské práva žiadnych cudzích občanov. Vyhlásila, že sa vlastne pred budovami ruských zastupiteľstiev… nič nedeje.

A to aj napriek tomu, že všetky ukrajinské televízne stanice podrobne v priebehu celého včerajšieho dňa informovali o akciách banderovcov pred ruskými zastupiteľskými úradmi. Aj Národná polícia Ukrajiny vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedla, že počas akcií v blízkosti  ruských  diplomatických úradov nezaregistrovala žiadne porušovania zákonov a verejného poriadku. Skrátka všetko bolo o´key. Komentár je určite zbytočný…
Eugen Rusnák
 
Príspevok Rusom vo vyše 100 krajinách umožnili hlasovať v prezidentských voľbách – takmer všade, okrem Ukrajiny zobrazený najskôr Hlavné správy.