Canberra 27. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Mick Tsikas/AAP Image via AP)
 
Austrália v utorok oznámila, že vyhostí dvoch ruských diplomatov. K takémuto opatreniu pristúpila po obdobných krokoch USA i krajín EÚ, ktoré vyhostením v pondelok reagovali na útok nervovoparalytickou látkou na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v Británii, informovala agentúra AP.

Na snímke austrálsky premiér Malcolm Turnbull

Austrálsky premiér Malcolm Turnbull uviedol, že dvojica ruských diplomatov, neohlásených príslušníkov spravodajskej služby, dostala na odchod z Austrálie sedem dní.
“Austrália reaguje na nedávny útok nervovoparalytickou látkou v Salisbury v Spojenom kráľovstve spoločne so Spojeným kráľovstvom a ďalšími spojencami a partnermi,” oznámil premiér Turnbull, ktorého vyhlásenie citovala agentúra Reuters.
Turnbull útok odsúdil a považuje ho za “prvé útočné použitie chemických zbraní v Európe od druhej svetovej vojny”. Podľa jeho slov išlo o “bezohľadný a úmyselný” čin spáchaný Ruskom, ktorý poškodzuje svetovú bezpečnosť a porušuje pravidlá proti používaniu chemických zbraní.
Spojené štáty v pondelok oznámili, že vyhostia 60 ruských diplomatov a nariadia zatvoriť ruský konzulát v meste Seattle. Ku kroku pristúpili v reakcii na útok na Skripaľa a jeho dcéru.
V zapätí na to oznámil predseda Európskej rady Donald Tusk, že ruských diplomatov vyhostí aj celkovo 14 členských krajín Európskej únie. Vyhostiť ruských diplomatov sa neskôr rozhodli aj ďalšie dve krajiny z toho bloku.
K podobnému opatreniu pristúpili tiež Ukrajina, Kanada, Albánsko a Nórsko.
Na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju zaútočili 4. marca neznámi páchatelia, ktorí pritom podľa Británie použili nervovoparalytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze. Oboch našli v bezvedomí pred nákupným strediskom v Salisbury. Obaja sú stále v kritickom stave.
 
Príspevok Ruských diplomatov vyhostí aj Austrália zobrazený najskôr Hlavné správy.